Na temat nieruchomości – kobidz.org.pl

Nieruchomości – przykłady i dobre rady

Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu?

Co było, jest i będzie prawdziwą bolączką osób, które posiadają wolną nieruchomość, którą wynajmują studentom, rodzinom z dziećmi, pracującym singlom i całej reszcie? No cóż, niestety nie zawsze jest tak, że najemca płaci na czas czynsz oraz pozostałe opłaty. To bardzo niedobrze, bo przecież wszelkie opłaty tak czy siak muszą zostać opłacone. O ile jakoś tam przełkniemy perspektywę utraty zysku z wynajmu, to już przecież nie mamy zamiaru odpuścić komuś kasy za czynsz czy gaz. Co zatem można poradzić osobom, które mają serdecznie dosyć nieuczciwego najemcy? Umówmy się: są różne życiowe problemy, choroba, bezrobocie, nagłe wydatki, ale ciężko nazwać uczciwym człowieka, który podpisał umowę, a następnie nie wywiązał się z niej. Z całym szacunkiem, ale nazwijmy takiego człowieka po imieniu – nie jest on z pewnością uczciwy!
kobidz_rent
Chociaż polskie prawo nie jest zbytnio porządne – pod wieloma względami, ale w kwestii wynajmu mieszkania szczególnie, to jednakże wynajmujący ma na szczęście nieco sposobów na to, aby pozbyć się problemu. Jeżeli pertraktacje słowne zawodzą, nie ma żadnego sensu używać przemocy, ponieważ z roli ofiary przeistoczymy się w napastnika, który nawet może zostać podany do sądu. A to przecież my powinniśmy podać najemcę do sądu: jeżeli przez trzy miesiące nie zapłaci czynszu, mamy święte prawo pójść do sądu, mało prawdopodobne, że sprawa zostanie przegrana. Nie można zatem obawiać się o to, iż przegramy sprawę, więc będziemy musieli pogodzić się ze stratą kasy z mieszkania, ale również najzwyczajniej w świecie będziemy zmuszeni zapłacić za koszty postępowania sądowego. No jeszcze nie jest u nas aż tak beznadziejnie.

Trzeba również zerwać z najemcą umowę – nie ma najmniejszego sensu trzymać takiego trutnia we własnym domu, nawet jeżeli zarzeka się, że niedługo wszystko nam zwróci. Zwróci tak czy siak, z niemałą nawiązką. To również pokazuje konieczność podpisania umowy między najemcą, a wynajmującym. Niby w Polsce jest respektowana umowa ustna, ale wiadomo jak to z nią jest, szczególnie jeżeli nie ma sensownych świadków, jej wyegzekwowanie jest niesamowicie ciężkie, wręcz niemożliwe. Naturalnie trzeba zachować się jak człowiek, więc jeżeli faktycznie nasz najemca ma poważne problemy, to należałoby mimo wszystko spróbować jakoś się dogadać. Jak więc wszyscy widzimy, nie ma lekko w świecie posiadaczy nieruchomości na wynajem. To byłby całkiem niezły interes, gdyby nie jeden problem – ludzie, którzy bywają nieobliczalni. Możemy na takowych trafić niestety…

Tags:

About

View all posts by