Na temat nieruchomości – kobidz.org.pl

Nieruchomości – przykłady i dobre rady

Jak przystosować dom do potrzeb niepełnosprawnych?

Niepełnosprawność sprawia automatycznie, że życie staje się trudniejsze. Jednak z drugiej strony – osoby, które wcześniej nie za bardzo doceniały swoje życie, nareszcie dostrzegają, iż nie ma piękniejszego daru, aniżeli właśnie narodziny. Są takie kraje, w których niepełnosprawnych żyje się bardzo komfortowo, są również takie, w których ich życie nie jest usłane różami. Wiadomo: w nawet najbogatszych krajach, z doskonałym socjalem, niepełnosprawni nie żyją na wspaniałym poziomie, najzwyczajniej w świecie to nierealne, ale mimo wszystko warto dążyć do tego, aby polscy niepełnosprawni mieli tak klawe życie jak Norwegowie czy Duńczycy. To naturalnie wcale nie oznacza jeszcze, że życie niepełnosprawnych w naszym kraju jest ogromną katorgą – generalnie jesteśmy w tym zestawieniu mniej więcej od środka.
kobidz_art7
Nie pytajmy jednak o to co może dać nam kraj, zadajmy sobie raczej inne pytanie – co możemy zrobić, aby życie niepełnosprawnych stało się lepsze, wygodniejsze, szczęśliwsze. Możemy przystosować bardziej swój dom, jeżeli mieszka w nim akurat osoba niepełnosprawna. Niby tego nie trzeba mówić, bo wiadoma sytuacja, iż dla członków swojej familii chcielibyśmy jak najlepiej. Jednakże w wielu przypadkach brak odpowiedniej wiedzy sprawia, że niepełnosprawni mają gorzej. Zatem jakie są ciekawe rozwiązania, dzięki którym niepełnosprawność będzie przynajmniej trochę mniej denerwująca? Czymś niesamowicie godnym uwagi jest zamontowanie we własnej łazience kabiny prysznicowej. Co jak co, ale bez większego cienia wątpliwości to właśnie prysznic jest najbardziej wskazany dla wszystkich niepełnosprawnych osób.

Istotne są także poręcze, w końcu osoba poruszająca się na wózku powinna mieć się za coś złapać. W przypadku domów piętrowych coraz popularniejsza jest winda: sprawia ona, że wejście na górę jest o wiele łatwiejsze. Wystarczy sobie wyobrazić człowieka na wózku, który chciałby po schodach przedostać się na piętro. To prawdziwie ciężka przeprawa, na którą siłą rzeczy mamy święte prawo nie mieć większej ochoty. W wielu przypadkach niepełnosprawni uskarżają się również na zbyt śliskie podłogi. Poza tym, zwróćmy uwagę na zasadniczą kwestię: kiedyś sami nie będziemy do końca pełnosprawni, będziemy starzy, niedołężni, będzie nas wszystko bolało. Czyli przystosowując swój dom do potrzeb osób niepełnosprawnych, sprawimy niejako, że nasza przyszłość będzie łatwiejsza. A ludzie żyją coraz dłużej, choć wcale nie zdrowiej.

Tags:

About

View all posts by