Na temat nieruchomości – kobidz.org.pl

Nieruchomości – przykłady i dobre rady

Jak oszczędzać na prądzie?

Ekonomiczna jazda samochodem daje spore oszczędności. Sensowne robienie zakupów w sklepach również. Nie inaczej jest w przypadku użytkowania prądu, który przecież drożeje w relatywnie szybkim tempie. Wystarczy zresztą porównać cenę prądu w 2014 z tymi z powiedzmy 2004 roku! Oczywiście i zarobki przeciętnego Polaka poszły do przodu, ale mimo wszystko ciężko nie dostrzec, że prąd jest drogi. Narzekamy na wartość rachunku za prąd, ale czy nie jest przypadkiem tak, iż przynajmniej po części jesteśmy sami sobie winni? Wiadomo, jesteśmy tylko szarymi obywatelami, nie my ustalamy ceny energii, ale zawsze możemy spróbować zaoszczędzić nieco pieniędzy. Bez najmniejszego cienia wątpliwości może to sprawić, że wreszcie będzie nas stać na chociażby regularnie spożywanie smakowitych potraw w restauracjach.

w2Jak w takim razie oszczędzać prąd? Żarówki energooszczędne, zresztą jak sama nazwa na to wskazuje, pozwalają na spore oszczędności! Chociaż początkowo trzeba wydać względnie spore pieniądze na nowoczesne żarówki, nie wydaje się, aby to nie była wielce opłacalna inwestycja. Generalnie to jest tak, że jeżeli naprawdę nam zależy na energooszczędności, ale również naturze, najzwyczajniej w świecie patrzymy bardziej ekologicznie na świat, z całą pewnością energooszczędna żarówka jest w przynajmniej naszym przypadku prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Znakomicie, iż coraz częściej Polacy podchodzą z wiarą do tego typu wynalazków. Jeszcze kilka lat temu bardziej popularne były teorie, jakże niedorzeczne, że energooszczędność jest tak czy siak zbędnym wydatkiem, to się nie opłaca, a poza tym nie ma sensu dbać o ekologię. To na szczęście coraz rzadziej spotykane. Chociaż zapewne minie jeszcze sporo czasu, zanim wreszcie Polska będzie krajem, w którym dba się o energooszczędność.

Budujmy także inteligentne domy, które niejako za nas myślą – oczywiście nadal jesteśmy inteligentniejsi od swojego domu, ale któż powiedział, że zawsze mamy zapalone światło tylko wtedy, gdy jest to naprawdę niezbędne? Bądź co bądź, o wyłączanie światła może zadbać system informatyczny: mamy już XXI wiek! Należy również przypomnieć, iż lodówka jest takim sprzętem, który lubi zżerać sporą ilość energii. Mowa oczywiście o starych lodówkach, które z przyczyn finansowych wiele osób nadal trzyma we własnej kuchni. Dobra, nie zaglądajmy nikomu do portfela, ale czy przypadkiem nie jest nieco tak, że kupno nowej lodówki jest całkiem opłacalną inwestycją? W sumie nie tylko pod względem finansowym.

Tags:

About

View all posts by