Projektowanie żelbetonowych konstrukcji, wykorzystanie zaawansowanych programów do tego celu

Współczesne budownictwo opiera się na żelbetonie, w zasadzie można stwierdzić, że bez tego materiału by ono nie istniało. Sam beton jest materiałem, jaki znany był od kilku tysięcy lat, już w starożytności stosowany był do stawiania budynków. Jednak sam beton jest materiałem dość kruchym i mało rozciągliwym, i w wielu zastosowaniach zupełnie by się nie sprawdził.

budownictwo

Autor: Dennis Elzinga
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz znaleziono metodę na to, żeby nadać elementom z betonu znacznie większej wytrzymałości. Wymyślono bowiem, by zatopić w nim metalowe druty, i to się stało to zaczątkiem rewolucji w budownictwie. Połączenie betonu ze stalą, nazywane także żelbetonem spowodowało, że umieszczone druty albo pręty będą przenosić siły na rozciąganie. Przed to elementy mają twardość jak beton, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe i elastyczne, można dzięki nim konstruować budynki o wysokości nawet kilkuset metrów. Tak dobra współpraca stali z betonem będzie możliwa dzięki temu, że cieplna rozszerzalność obu materiałów jest na podobnym poziomie, a dodatkowo beton świetnie przylega do powierzchni stali.

budowa

Autor: Ajay Suresh
Źródło: http://www.flickr.com

Konstrukcje z żelbetonu robione są w różnorodny sposób. Wiele z nich powstaje ze złożenia prefabrykowanych elementów, zrobionych w fabrykach. W części przypadków robi się je na samej budowie, wcześniej przygotowując układ zbrojeń i wylewając beton o odpowiednich parametrach.

Żeby konstrukcja była wystarczająco mocna i wytrzymała, to należy całość dobrze przeliczyć, to znaczy wyznaczyć ilość i grubość drutów, odmianę betonu i grubość jego warstwy.

Zainteresował Cię nasztekst?! Mamy dla ciebie ważne info, więc kliknij serwis w tym temacie!

Obecnie takie projektowanie konstrukcji żelbetonowych robi się za pomocą specjalistycznego oprogramowania (przeczytaj więcej na kmtce.com). Programy CAD powinny uwzględniać wszystkie parametry niezbędne do wyznaczenia maksymalnej wytrzymałości konstrukcji, stosowane są w nich skomplikowane algorytmy do wyznaczenia potrzebnych parametrów. Odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji ma bardzo duże znaczenie, jeśli będzie ona zbyt słaba, to może się zawalić, a przesadzenie z parametrami w drugą stronę spowoduje dużo wyższe wydatki na materiały.