I hartowane, i to zwyczajne szkło bywa wykorzystywane nie tylko do dekorowania domowych wnętrz, lecz także do ich wyposażania

Gdy na początku zeszłego stulecia Żeromski w swojej powieści kreślił wizję szklanych domów, to wcale nie sądził, że jego pomysł 100 lat później może się urzeczywistnić. Rzecz jasna obiekty wykonane w całości z tego surowca byłyby mało funkcjonalne, ale pojedyncze ściany bądź niektóre elementy, np. schody, bywają obecnie umieszczane w projektach współczesnych domach. O ile w powieści szkło jest znakiem ulotności, to szkło hartowane w XXI-wiecznym i stylowym budownictwie bywa twarde niczym stal.

Schody szklane

Autor: Rintal Polska
Hartowanie szkła to proces, który mógłby wyjaśnić najprawdopodobniej każdy podrostek. Zupełnie jak w przypadku rozmaitych stopów żelaza, konkretny surowiec najpierw należy rozgrzać do ogromnych temperatur. Potem rozżarzone do czerwoności tworzywo jest schładzane. W wyniku takich działań zahartowany surowiec nabiera absolutnie innych właściwości fizycznych – otóż, nade wszystko staje się twardszy, lecz na tym nie koniec – przykładowo płyta szkła hartowanego po uderzeniu o twarde podłoże rozpryśnie się na kawałki o nieostrych krawędziach, a zatem trudno się będzie nimi zranić, o czym doskonale bardzo dobrze wiedzą wytwórcy szyb samochodowych.

Jednak z dobrodziejstw, które wynikają z takiego a nie innego sposobu obróbki, czerpie nie tylko przemysł motoryzacyjny. Z racji tego że szkło wskutek hartowania staje się twardsze, więc można go z powodzeniem wykorzystać w budownictwie. Jednakże z takiego materiału można tworzyć nie tylko balustrady na taras lub antywłamaniowe szyby okienne. Szklane schody na pewno staną się ozdobą awangardowo zaprojektowanego lokalu mieszkalnego – bywają one bardzo wytrzymałe i łatwe do mycia, lecz w istocie o ich nietuzinkowości decyduje nade wszystko sam wygląd. Więcej na stronie .

Schody

Autor: sara~
Źródło: http://www.flickr.com
Schody szklane prezentują się kompletnie inaczej niż te zrobione z jesionowych desek (). Jeżeli popatrzeć na nie z boku, to wydaje się, że poszczególne stopnie dystanse do zbrojenia są zawieszone w powietrzu. Można również zdecydować się na ciekawe połączenie szkła z drewnem lipowym, a wtedy schodki na drugie piętro będą wyglądać jeszcze bardziej zaskakująco. O pomysłowości właścicieli domu będzie również świadczyć zamontowanie na stopniach bądź obok nich lampek led – takie oświetlenie jest tak piękne, jak i funkcjonalne.