Grzanie powietrzem – rodzaje nagrzewnic

Wysokie koszty opalania zmuszają projektantów oraz inwestorów do szukania podejść, dzięki którym grzewcze przyrządy a także ich użytkowanie będą stanowić tylko mały odsetek wydatków powiązanych z sumptami użytkowania obiektu.
Częstokroć optymalnym podejściem są nagrzewnice powietrza, tak zwane dmuchawy.

podłoże

Autor: DWRowan
Źródło: http://www.flickr.com
nagrzewnice powietrza elektryczne

Źródło: http://www.morguefile.com/

Prosty oraz wydajny system grzania gorącym powietrzem umożliwia prędkie uzyskanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach produkcyjnych, składach albo warsztatach. Na ogół spotykany podział nagrzewnic ze względu na wariant paliwa to: nagrzewnice powietrza elektryczne, nagrzewnice olejowe oraz gazowe. Inna klasyfikacja uwzględnia tryb odprowadzenia spalin oraz dzieli urządzenia na dwie grupy. Urządzenia bez odprowadzenie spalin mogą być wykorzystywane jedynie w półotwartych lub otwartych przestrzeniach, z kolei nagrzewnice z odprowadzeniem spalin znajdują użycie we wszelkich pomieszczeniach. Nierzadko mają możność kanałowego rozprowadzenia ciepłego powietrza do pomieszczeń.

Jeżeli masz chęć zgłębić większą ilość szczegółów na prezentowany tutaj temat, to użyj źródła zamieszczonych w zbliżonym tekście.

Do tego wyposażenie sprzętu w tzw. wymiennik ciepła zapewnia odzysk ciepła ze spalin, które nie mieszają się z powrotem z powietrzem nawiewanym oraz odprowadzane są na zewnątrz. Występują też jednostki wiszące, które znajdują obszerne użycie w ogrodnictwie – nadmuch ciepłego powietrza zachodzi od góry, co nie oddziaływa negatywnie na roślinki.

Z kolei wentylatorowe dmuchawy elektryczne przydatne są tak podczas okresowych robót budowlanych jak też do grzania obiektów gospodarczych, sklepów, biur itd. w sposób ciągły. Mogą być one także używane do osuszania nowobudowanych obiektów.