Do jakich celów dzisiaj używamy falowniki?

Takie elementy napędowych systemów, decydują wprost o ruchach silników prądu przemiennego, jakie są do nich podpięte.
Falownik to urządzenie elektryczne, które przekształca prąd stały, którym jest zasilany, na prąd przemienny, o wyjściowej częstotliwości regulowanej.

Można wyróżnić falowniki przez wzgląd na rodzaj zasilania. Mogą to być falowniki napięcia, które są zasilane ze źródła napięciowego.

Z czystym sumieniem zalecam to opracowanie (swiatnieruchomosci.pl/czym-jest-prawo-pierwokupu) każdemu zwolennikowi tego zagadnienia. One niewątpliwie też są godne przeczytania.

Na wejściu takiego falownika znajduje się kondensator ewentualnie bateria kondensatorów o ogromnej pojemności. Można spotkać także falowniki prądu, jakie zasilamy ze źródła prądowego. Na wyjściu tego falownika znajduje się dławik. Odróżniamy jeszcze falowniki skalarne, które mają wykorzystanie w systemach napędowych zmiennomomentowych. Falowniki to elementy bardzo ekonomiczne. Funkcjonowanie ich polega na dostarczaniu do silnika ewentualnej najmniejszej energii tak, aby nie powodować obniżenia się w bardziej znaczącym stopniu częstotliwości wejściowej poniżej zadanej wartości.

wycieraczka

Autor: KOMFORT
Źródło: http://www.komfort.pl/
dom z drewna

Autor: DAVINCI Haus
Źródło: http://www.flickr.com
W systemach napędowych stałomomentowych wykorzystuje się falowniki wektorowe. Charakteryzują się one optymalną regulacją obrotowego momentu odpowiednio do wymagań, jakie są stawiane przez urządzenie oraz zastosowanie jej. Falowniki przemysłowe bywają używane do elektrycznych przetwornic częstotliwości i głównie służą do regulacji prędkości rotacyjnej indukcyjnych silników klatkowych. Dzisiaj posiadają dość obszerne wykorzystanie w gospodarce i stanowią w najwyższym stopniu wydajny sposób regulacji prędkości. W domowych sprzętach są stosowane również do regulacji rotacyjnej przykładowo pralek. Falowniki mają dość dużą cenę i to ogranicza ich szerokie stosowanie. Duża cena powstaje ze skomplikowanej budowy.

Falownik może być używany do niewielkich maszyn, w których bywa ograniczona przestrzeń instalacyjna. Posiada wbudowany potencjometr, który usuwa wymaganie dodatkowych części sterujących częstotliwościami falownika.