Których narzędzi użyć do nanoszenia środka do gruntowania?

Jest to dość prosta czynność, którą można by wykonać na własną rękę. Do usuwania pęknięć i wgłębień wystarczy jedynie gładź szpachlowa, papier ścierny oraz paca z nierdzewnej stali. Należy jednak pamiętać o tym, że ta prosta czynność potrzebuje bardzo znacznej cierpliwości oraz precyzji.

salon

Autor: Grupa Tubądzin
Źródło: Grupa Tubądzin
Przed rozpoczęciem czynności tego typu jak szpachlowanie, należałoby zabezpieczyć nasze pomieszczenie i zgromadzić potrzebne narzędzia. Powinniśmy pamiętać o tym, że szlifowana gładź szpachlowa to surowiec bardzo pylący i unosi się w pomieszczeniu jeszcze bardzo długi czas. Dlatego też należy wystawić meble i urządzenia. Prawidłowo jest także zabezpieczyć karnisze, podłogi oraz parapety. Dokładne przygotowanie pomieszczeń pozwoli nam uniknąć skomplikowanego oraz długo trwającego sprzątania. Po sprzątnięciu oraz przygotowaniu pomieszczeń moglibyśmy wziąć się za przygotowanie ściany. Jeśli ściana była już uprzednio malowana, należy sprawdzić przyczepność tego typu ściany. Jeżeli stare malarskie powłoki kruszą się i odchodzą od ściany, trzeba je zeskrobać. Do usunięcia wcześniejszych powłok nada się doskonale druciana szczotka i szpachelka. Następnie można by przystąpić do delikatnego powiększenia wszystkich pęknięć. Dzięki temu łatwiej będziemy mogli włożyć gładź do wnętrza szczeliny.
Podłoga drewniana z kolekcji Massive

Autor: Proma Polska
Następnie moglibyśmy przystąpić do czyszczenia ścian. Należy niezwykle dokładnie usunąć zabrudzenia oraz pył, który osiadł na murach w czasie szykowania podłoża. Powinniśmy pamiętać o tym, że nawet mała warstwa pyłu utrudni przywieranie gładzi szpachlowej. Tego typu sytuacja może się wiązać z szybkim odpadaniem gładzi szpachlowej ze ściany. Do czyszczenia ściany dobrze użyć odkurzacza albo szczotki.

Należy także dokładnie przewietrzyć pomieszczenie i poczekać parę godzin nim zaczniemy następny etap. Gruntowanie musimy przeprowadzić na wszystkich powierzchniach chłonnych. Dobrej klasy preparat gruntujący ujednolici nam chłonność podłoża i jednocześnie zwiększy przyczepność gładzi.