Stawianie swojego budynku mieszkalnego – efekt wielu wyrzeczeń?

Jak jesteśmy w stanie nazwać budowę domu? Dzieło życia, spełnienie marzeń czy wielki stres? Prawdopodobnie każde z tych stwierdzeń będzie pasować idealnie. Wiemy bowiem, że dokonujemy czegoś niezwykłego, istotnie jest to spełnienie marzeń, ale zdajemy sobie również sprawę, z jakim niepokojem ma to związek. Na szczęście, jak każda poważna rzecz jednakowoż budowa domu to proces, jaki da się zaplanować i solidnie zorganizować. Wszystko jest zależne od solidnego planu budowy.

wyszukiwarka graficzna

Autor: Bocian
Źródło: www.projektoskop.pl

A więc, jak budować dom? Co najważniejsze, miejmy na uwadze, iż jest to proces bardzo długi, co oznacza, że jesteśmy zmuszeni ogarnąć wszystko dokładnie, krok po kroku (artykuły dotyczące budowy). Jeśli postąpimy inaczej, nie przeznaczymy potrzebnej ilości czasu na najlepsze zaplanowanie, konsekwencje mogą być poważne – wzrost kosztów budowy i obniżenie jakości wykonania budynku.

Pierwszy etap to zdobycie pozwolenia na budowę. Bez tego po prostu nie mamy prawa rozpocząć żadnej budowy. Wiąże się to niestety ze żmudną papierkowa pracą i załatwianiem spraw w różnych urzędach. Jak wiadomo, w Polsce takie załatwianie zazwyczaj jest dość męczące i czasochłonne. Po załatwieniu spraw urzędowych zatrudniamy specjalistów i zaczynam budować nasz dom. Pierwsze co, powinniśmy właściwie przygotować plac budowy. Po tych pracach geodeta musi wytyczyć budynek w terenie, zgodnie z wytycznymi i planem zagospodarowania działki.

Jakie wybrać ściany do domu

Autor: ES Polska
Źródło: ES Polska

Po zrobieniu fundamentów i rozprowadzeniu kanalizacji jesteśmy w stanie stawiać pierwsze mury. Wymurowanie ścian, komina, a także postawienie stropów i wykonanie schodów żelbetowych to bardzo istotny etap budowy domu (dom i wnętrze). Co tu dużo mówić, plan budowy ma wpływ na całą konstrukcję domu. Kolejny krok to wykonanie instalacji wewnętrznych. Ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej lub elektrycznej określone jest kodeksem budowlanym oraz innymi zasadami bezpieczeństwa. Po takim wykonaniu konieczne jest sprawdzenie i odbiór instalacji.

Jednym z ostatnich etapów są prace montażowe, które zaczynamy od zewnątrz. już czekają do do zamontowania są okna i drzwi. Po zrobieniu tego bierzemy się za prace przy elewacji budynku, która ma dwie nieodzowne role: wygląd budynku i solidna izolacja domu. I w końcu na sam koniec mamy jeszcze do załatwienia kilka formalności, najważniejsze to powiadomić o ukończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru. Jeśli nadzór nie zgłosi żadnego sprzeciwu, to w ciągu 21 dni nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić się do naszego nowego domu. To jest dopiero radość!