Bezpieczeństwo pieszego na drodze jest teraz najważniejsze.

Od dawna państwo stawia na bezpieczeństwo przechodnia, z tego powodu organizowane jest dużo spotkań
z dziećmi i kręcone są nowe reklamy promujące noszenie odblasków po zachodzie słońca. Ostatnio wiele wspomina się o przejściach dla pieszych.

przejście dla pieszych

Autor: der_cat
Źródło: http://www.flickr.com

Ze względu na wiele zderzeń z udziałem przechodniów Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa postanowiło działać, aby przeciwdziałać temu zjawisku. Jako pierwsze postanowienie spod rąk ministra wyszło rozporządzenie, żeby po zachodzie słońca nosić odblaski na drodze.
Każdy z Was, niewątpliwie kierowcy jeżdżący wieczorem wiedzą, że pieszy jeżeli nie założył jakiegoś odblaskowego ubrania jest całkowicie niewidoczny nawet jeśli oświecają go reflektory samochodu – odblaski na drodze są ważne. Dzieje się tak, z tego powodu że prowadząc nasza uwaga jest skupiona na widoku wprost przed pojazdem, natomiast obiekty na krawędziach ulicy dostrzegamy z pewnym opóźnieniem.
Do sprzedaży wprowadzone zostało kilkadziesiąt gadżetów odblaskowych a także jaskrawe elementy odzieży, żeby ułatwić uwidocznienie się na poboczu po z zmroku.

Policja mobilizuje, aby mieć na sobie nie mniej niż jeden element odblaskowy, przykładowo opaskę na ramieniu. Nawet w niektórych sklepach z odzieżą można zakupić stylowe bluzki z elementami fluorescencyjnymi. Często taką odzież znajdziemy w sklepach ze sprzętem turystycznym, gdyż jest to podyktowane względami zachowania bezpieczeństwa w razie wypadku albo, kiedy osoba się zgubi w ciemnościach, w celu ułatwienia ratownikom górskim znalezienie poszkodowanego. Przejdźmy teraz do przejść dla pieszych. Znane nam „zebry”, czyli kilka do kilkunastu śnieżnobiałych pasów, podobnie są obiektem zainteresowania rządu. W wielu punktach sygnalizacja świetlna nie jest potrzebna, są to przede wszystkim drogi proste, bez skrzyżowań, lecz stanowi sporym utrudnieniem dla przechodniów, którzy potrzebują przedostać się na przeciwną stronę drogi.

Z tego powodu wymyślono aktywne przejście dla pieszych (oferta aktywnych przejść dla pieszych), i to nie jedno, ale istnieje ich w naszym kraju już kilkaset. Zasada ich działania jest jasna na pierwszy rzut oka, poinformować pojazd, że na ulicę wkroczył przechodzień. Aktywna „zebra” jest budowana tam, gdzie nie ma akurat świateł drogowych, przede wszystkim niedaleko placówek dla dzieci, a także niedaleko niebezpiecznych zakrętów. Na elementy przejścia składają się: lampa ostrzegawcza, która świeci się tylko osoba wchodzi na pasy; chrakterystyczny bordowy chropowaty pas farby, który ostrzeże prowadzącego pojazd, iż przejście jest niedaleko również pokryte odblaskami barierki.

Jeśli interesują Cię materiały przedstawione na tej witrynie, to z pewnością ta witryna (https://bestem.com.pl/produkty/papierowe-palety-bestemflex/) także będzie dla Ciebie godna uwagi.

Wszystko po to, żeby zwiększyć komfort przechodzenia przez pasy.

Na zakończenie zachęcamy do noszenia odzieży odblaskowej, które sprawią, że każdy będzie widoczny dla samochodu i w porę go poinformuje o naszej obecności blisko drogi.