Najważniejsze informacje na temat tego, jak najlepiej dokonać odpraw celnych w innych krajach.

Praktycznie każda firma rozliczać się musi ze skarbówką. Zależnie od rodzaju prowadzonej działalności może to być łatwe rozliczenie podatków, ale też bardziej skomplikowane przy prowadzeniu działalności eksportowej lub importowej. Szczególnie w tych ostatnich przypadkach firmy będą miały liczne formalności do wykonania, gdyż będzie jeszcze dochodzić cała odprawa celna.

terminal kontenerowy

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety u nas nadal są z tym duże problemy, pomimo znacznego polepszenia sytuacji w ostatnim czasie. W szczególności importerzy bywają narażeni na nieplanowane kontrole, konieczność przygotowywania wielu średnio potrzebnych dokumentów, a czasami będzie to po prostu zły humor celnika, aby opóźnić dostawę. Kolejnym problemie jest fakt, że urzędy celne mogą samodzielnie interpretować przepisy, więc przedsiębiorcy tak naprawdę nie wiedzą, czy w danej sytuacji się dobrze rozliczają. Wszystko to powoduje, że zwiększająca się liczba rezygnuje z odprawiania się w naszym kraju, i rozliczają się tam, gdzie towar pojawia się na terenie Unii Europejskiej, najczęściej są to Niemcy ze względu na bliskie położenie oraz wielki port w Hamburgu.

transport lotniczy

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Aby takie rozliczenie można było zacząć, niezbędne jest przedstawicielstwo fiskalne któregoś z niemieckich partnerów – przepisy unijne zezwalają na dokonywanie rozliczeń w dowolnym kraju członkowskim.

Z pewnością zaciekawi Cię ta niezła witryna (http://www.merservice.pl/aktualnosci/mechandising-w-salonie-kosmetycznym/) na przedstawiany temat, zatem nie czekaj – kliknij tutaj i zobacz szczegóły na ten temat!

Pośrednik taki będzie odpowiadał za wszystkie sprawy związane z wymaganymi dokumentami celnymi, a dodatkowo zajmie się niezbędnymi procedurami które mają właściwie porozliczać należne podatki i cło. Wszystko zaczyna się w momencie dotarcia towaru do unijnego kraju, przeważnie będzie to wyładowanie kontenera w jednym z niemieckich portów. Po przygotowaniu i złożeniu w urzędach całej dokumentacji konieczne będzie przewiezienie towarów do końcowego klienta. Trzeba będzie więc do tego zorganizować transport niemcy polska, może to być albo lądem, albo następnym statkiem do polskiego portu. Przez przeniesienie odprawy do innego kraju nasi przedsiębiorcy nie tylko przeznaczają na to dużo mniej czasu, ale często sporo też oszczędzają.