Do jakich celów drewno jest obecnie używane, jakie ciekawe przedmioty da się robić z niego

Drewno to bardzo chętnie używany materiał wykończeniowy i budowlany. Od wieków używane jest przy różnego rodzaju konstrukcjach, domach i obiektach. Co prawda do stawiania samych ścian obiektów najczęściej będzie się wykorzystać materiały ceramiczne i pustaki, to już przy wykończeniach bez drewna ciężko się obejść. Na przykład z drewna robi się dachy, wszystko to, co znajduje się pod dachówką to konstrukcja wykonana właśnie z drewnianych elementów. Często drewniane deski będą się pojawiać również jako balustrady lub schody, a także meble w pomieszczeniach w domu.

sauna

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com
Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem do obrabiania, daje także ogromne możliwości zdobnicze. Drewniane elementy pozostawić można w naturalnym kolorze, a można je również pomalować na jakiś kolor. Wybór kolorów jest przeogromny, więc możliwości pod tym względem naprawdę duże. W ostatnim czasie ukazały się w sklepach farby, które spełniają dwa zadania, czyli i zapewnią odpowiedni kolor danego elementu, jak również zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.

Jednym z częściej spotykanych zastosowań tego surowca są zabudowy drewniane (jest dużo wariantów). Robi się je na różnego rodzaju balkonach albo tarasach. Dzięki wykorzystaniu drewna przykładowo można wykonać ładny i praktyczny daszek, schody i wszystko otoczyć delikatną ścianką, jaka ochroni od nowoczesne bramy wjazdowe deszczu czy wiatru. Jeżeli ktoś ma wolne miejsce, to może również pomyśleć o jakiejś altance.

Tego typu miejsce doskonale będzie się sprawdzać przy rozmaitych spotkaniach towarzyskich, podczas upału zapewni należytą ilość cienia, zaś przy deszczu można będzie usiąść pod daszkiem i przyjemnie trochę wolnego czasu. Ciekawym uzupełnieniem przydomowego ogrodu są ostatnio sauny. Tradycyjna sauna ogrodowa (zobacz jedną z nich) wykonana jest także z drewna, ma najczęściej kształt beczki stojącej albo leżącej na boku, ale spotyka się inne konstrukcje. Niektórzy jeszcze dalej się posuwają i montują olbrzymie, drewniane balie ogrodowe, z kolei w nich będzie można świetnie wypocząć w czasie letniego upału, a jeżeli się zagrzeje wodę to nawet w zimniejsze dni.