W jaki sposób dobrze rozplanować instalację elektryczną?

Własny dom to przestrzeń, która powinna dawać bezpieczeństwo i taka też powinna być instalacja elektryczna. Powinniśmy więc zatroszczyć się o bezpieczeństwo bliskich, jak i sam budynek oraz urządzenia będące na jego wyposażeniu.Właściwie zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku umożliwi bezpieczne i komfortowe korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz wszelkich urządzeń zasilanych prądem.

instalacje elektryczne

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku domu jednorodzinnego wykonanie projektu instalacji elektrycznej nie jest potrzebne, ale okazuje się on często bardzo przydatny. Projekt powinien być rozważnie przygotowany, uzgodniony z projektantami, aby nie narażać właściciela budynku na przykre niespodzianki podczas wykonywanych robót. Wielokrotnie w czasie budowy, na etapie montażu ”elektryki” okazuje się, że krzyżują się one lub też części instalacji i przewidziane zabudowy, np. z tzw. „regipsów” kolidują ze sobą.

Komu powinniśmy powierzyć projektowanie instalacji elektrycznych? Podstawowa zasada: nie należy prowadzić prac samodzielnie. W trosce o jakość instalacji elektrycznej oraz bezpieczeństwo przedsięwzięcie należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami do 1 kV, najbezpieczniej już wcześniej sprawdzonemu i poleconemu przez innych inwestorów. Podczas pracy elektrycy muszą umiejętnie operować dokumentacją techniczną, zwłaszcza – wielu podążając z duchem czasu stosuje programy dla elektryków, bardzo przydatne w tworzeniu projektów.

Jeżeli masz ochotę przeczytać więcej informacji na prezentowany temat, to kliknij ten odnośnik – jest tu bardzo świeża treść dotycząca takiej problematyki.

Z racji iż nawet perfekcyjnie wykonany projekt może czasami wymagać poprawek, należy nanieść je na rysunki. Nie zaszkodzi także postarać się o dokumentację fotograficzną projektu. Szczególnie jest to ważne, przy poprawkach i rozbudowie instalacji czy przy zakładaniu urządzeń naściennych. Przy użyciu innowacyjnych, sprawdzonych programów do projektowania sporządzenie dokumentacji będzie znacznie prostsze.

przekaźniki termiczne

Autor: Dr. Martin Von Nostrand
Źródło: http://www.flickr.com

Jak znaleźć dobrego elektryka? Co najważniejsze, musimy zaczerpnąć informacji. Podobnie jak z lekarzem specjalistą. Posłuchajmy opinii rodziny, przyjaciół, znajomych. Może znają kompetentnego fachowca, którego mogą nam zdecydowanie polecić.