Nowoczesna chemia w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle

Zadziwiające jak wiele wynalazków uważanych przez nas za dokonania ostatnich 10, góra dwudziestu lat mają o wiele dłuższą jak też bogatszą historię. Gdyby zwykłego przechodnia zapytać kiedy został wyprodukowany pierwszy PTFE, tworzywo sztuczne używane uniwersalnie w gospodarstwie domowym, prawdopodobnie odpowiedziałby taki pierwszy lepszy przechodzień że w latach 70-tych dwudziestego stulecia. Tymczasem tworzywo to stworzono 77 lat temu, w 1938 r. w USA.

zawory

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Od tego czasu to tworzywo sztuczne zrobiło niesamowitą karierę, nikogo nie dziwi dziś zastosowanie go w kuchni. Decyduje o tym jego ogromnie duża wytrzymałość na duże temperatury jak też atrakcyjna właściwość polegająca na wyjątkowo gładkiej powierzchni. Do obiektu stworzonego z tego materiału praktycznie nic nie przywiera, w sposób oczywisty jest to zaletą w kuchni (wymogiem jednak jest mechaniczne niezarysowanie nawierzchni).

Materiał ten jest niezwykle odporny na mechaniczne uszkodzenia, ale nie jest wieczny. Jego wysoka odporność oraz gładkość jest wykorzystywana nie tylko w gospodarstwie domowym, ale również w przemyśle. Teflon wykorzystywany jest w produkcji takich półproduktów uszczelniających jak dla przykładu taśmy teflonowe. Przez wzgląd na praktycznie nierozpuszczalność tego materiału – we wszelkich dostępnych rozpuszczalnikach z kwasem solnym na czele – taśmy teflonowe używane są w przemyśle chemicznym jako surowiec uszczelniający np. zawory w fabrycznych instalacjach chemicznych. Więcej na .

Teflon to jednakże dopiero zalążek, od jego odkrycia znaczenie chemii w życiu codziennym bardzo wzrosło. Używamy nowoczesnych tworzyw sztucznych takich jak na przykład płyty tekstolitowe stosowane w przemyśle hutniczym jako surowiec konstrukcyjny . Dzięki swej wytrzymałości mechanicznej jak też termicznej płyty tekstolitowe używane są także jako tworzywo w przemyśle elektrotechnicznym (w charakterze izolatora).

Nie chcesz przerwać czytania intrygującego tematu na jednym wpisie? W takim razie namawiamy do następnych – kliknij w źródło projekty domów szeregowych i przenieś się na podobną witrynę.

Innym być może zadziwiającym surowcem izolacyjnym używanym w przemyśle jest także znany w gospodarstwach domowych filc. Uszczelki filcowe używane są w przemyśle motoryzacyjnym jako detale tłumiące, tak samo w budownictwie w wytwórczości drzwi oraz tzw. stolarki budowlanej .