Który projekt domku wyselekcjonować?

Domek nie jest inwestycją, na jaką – wbrew powszechnej opinii – stać jedynie osoby o nieprzeciętnych płacach. Są metody na to, aby zbudować od podstaw domek śliczny a także funkcjonalny, a przy tym – tani.

Metodą na to nie jest bynajmniej oszczędność na surowcach. To kluczowa reguła, jaką muszą kierować się osoby przewidujące budowę domku. Kupno materiałów niższej jakości może przełożyć się na kłopoty konstrukcyjne bądź wykończeniowe, a zamiast gospodarności spowoduje niespodziewane dodatkowe wydatki. Jednak już rezygnacja z podpiwniczenia w projekcie domku może przynieść spore oszczędności.

Spodobał Ci się tego rodzaju artykuł? Jeżeli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tu – ta witryna kremacje wrocław też z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Architekci częstokroć akcentują, że dom dla zwyczajnej rodzinki 2+2 możemy zamknąć już na powierzchni 100m². Szacuje się, iż jeden pokój mniej w planie to ekonomizacja na poziomie wręcz 30 tys. zł. Jeśli więc nie mamy konieczności powiększania domu oraz tworzenia dodatkowych pokoi – lepiej ich nie brać w rachubę w swoich planach. Będą wykorzystywane okazjonalnie, natomiast przełożą się na znacznie większe koszty budowy domku.

Drzwi ze szklanymi panelami

Autor: Wonderlane
Źródło: http://www.flickr.com
Nowoczesne projekty małych domów opierać powinny się na uniwersalnie uznawanym podziale. Jest to głównie wyraźne wyodrębnienie strefy dziennej (pokój dzienny, kuchnia z wyodrębnioną jadalnią oraz przyległą spiżarnią, część gospodarcza, toaleta), nocnej (umywalnia mieszkańców, trzy sypialnie, garderoba) a także garażu. Uwagę powinniśmy zwrócić na to, ażeby tzw. komunikacja domowa – przedpokoje – nie zdominowały innych części budynku.

Mają być one wyłącznie subtelnym dodatkiem, nie zaś pomieszczeniami o wyjątkowo wielkich rozmiarach. Kluczowa jest oczywiście liczba kondygnacji. Projekty mieszkań tanich w budowie oparte są na zasadzie, że im ich mniej, tym tańszy jest domek.