Modelarstwo odlewnicze, kontra żelkoty – a więc, tworzenie odlewów, przeciwko zabezpieczanie powierzchni

Na czym polega modelarstwo odlewnicze oraz do czego się przydaje? Co to są żelkoty i do jakich rzeczy się je stosuje? To wszystko a także jeszcze bardziej dużo odnajdziesz wewnątrz naszego nowiutkiego tekściku!

Nasz felieton po rozpoczynamy od zagadnienia: modelarstwo odlewnicze, sprawdź informacje o modelarstwie odlewniczym które to jest działem tak przezywanego „odlewnictwa”, wewnątrz którym wytwarza się modele elementów odlewanych. Bywają one najczęściej wytwarzane z drewna, czy też metalu, choć także stosuje się do ich środka tworzyw nieprawdziwych czy gipsu – te dwa na końcu jednak znacznie mniej. Dzięki modelarstwie odlewniczym, wytwarzamy formy a także rdzenie, które później używamy do produkcji odlewniczej. Jak prościutko się zorientować, dzięki napomkniętym formom, nie trzeba wszyściutkiego „strugać” od samego początku, dzięki czemu oszczędzamy dużo energii.
modelarstwo odlewnicze

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jednakże są żelkoty? Wbrew pozorom nie bywają to żelki o kształcie koteczków – bywają to materiały do używania „na wierzch” przeróżnych powłok. Zadankiem żelkot jest zabezpieczenie powierzchni już ukończonego produktu, mając możliwość mu przy okazji przydać barwę, lub zobacz też klimatyzatory pokojowe zamaskować wzór po laminacie. Żelkoty tutaj o żelkotach są odporne na czynniki typu mechaniczne, atmosferyczne, wewnątrz tego promieniowanie słoneczne, a także penetrację wody.

Żelkoty istnieje możliwość rozdzielić na: topkoty (ostateczna warstwa laminatów), żelkoty bielutkie oraz kolorowe, żelkoty przeźroczyste (do zaznaczenia struktury powierzchni), żelkoty chemoodporne (stosowane przy agresywnym rejonie chemicznym) , żelkoty podkładowe, oraz żelkoty typu elastyczne oraz ekologiczne – te na końcu emitują bardziej małą ilość styrenu.