Warto segregować śmieci

Bardzo dużo emocji wzbudza tak zwana „ustawa śmieciowa” zmieniająca proces odbierania odpadów z naszych bloków. Warto w kontekście tego rodzaju zmian przypomnieć wątek segregacji odpadów z naszych domów. Czy to w ogóle ma sens? Odpowiedź może być tylko jedna – jasne że tak!

pojemniki na śmieci, segregacja odpadów

Źródło: http://environmental.kingspan.pl/

Na wszystkich osiedlach mieszkalnych stoją pojemniki do segregacji (dowiedz się) odpadów. Coraz więcej ludzi decyduje się dzielić odpady i przez to przyczyniać się do zdrowszego działania naturalnego środowiska. To, że wykorzystujemy surowce wtórne mówi o nas, jako o społeczeństwie bardzo dobrze. Jesteśmy coraz bardziej świadomi pozytywnych konsekwencji jakie niesie ze sobą segregowanie śmieci.

Od czego zacząć?

Kontenery na odpady

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej skopiować w małej skali podział jaki zastosowano na kontenerach na osiedlu. Możemy nabyć kosze do segregacji odpadów, odpowiednio je podpisać i ustawić w miejscu, gdzie zwykle stoi kubeł na śmieci. Kiedy już posiadamy odpowiednie kosze trzeba zwyczajnie z nich korzystać. Za parę dni wkładanie papieru, plastiku czy szkła do odpowiedniego pojemnika będzie już normą. Dobrze jest też w segregację śmieci włączyć rodzinę. Dla dzieci może to być wspaniała zabawa, a jednocześnie możemy przyzwyczaić je do dbania o naturę.

Oczywiście, kłopotem jest to, że nie na wszystkich osiedlach są kontenery na śmieci (następna strona) przeznaczone do segregowania odpadów. Taka sytuacja już niedługo nie będzie miała miejsca.

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, to odnośnik tu (https://www.domanski.com.pl/) pokieruje Cię do równie ciekawych materiałów. Nie zwlekaj tylko kliknij tutaj!

Każda rodzina, która uzna, że chce segregować odpady będzie miała zagwarantowaną taką możliwość. To odbiorcy odpadów będą mieli obowiązek dostarczenia odpowiednich pojemników.

Dajmy przykład dzieciom

Papierowy karton- recykling

Autor: FutUndBeidl
Źródło: http://www.flickr.com

Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci troski o środowisko. Najłatwiejszym sposobem, jest przecież segregowanie śmieci. Kiedy tylko mamy okazję, opowiedzmy najmłodszym członkom rodziny jak przerabia się surowce wtórne. Istotne jest, żeby pojęły sens tego co robią.

Pamiętajmy, że mamy tylko jedną planetę Ziemię. Gdy zarzucimy ją śmieciami i zatrujemy nie będzie już dobrym domem, a raczej miejscem wegetacji. Przecież chcemy dla naszych potomków jak najlepiej – zróbmy więc wszystko, by żyły w czystym środowisku. Zacznijmy od nas samych od zaraz. Nie ma na co czekać, segregowanie śmieci jest łatwe a daje wielkie efekty!