Jakie są trudności z poprawnym określaniem kosztów ogrzewania i z czego wynikają te problemy?

Kłopoty z rozliczeniem kosztów ogrzewania za pomocą podzielników zdarzają się dość często. To różne trudności, najczęściej zaś chodzi o działanie lokatorów, zbytnio dużym oszczędzaniem, kombinowaniem, czasami może to też być zbyt duże zużycie ciepła. Pomimo, że podzielniki kosztów ciepła są w użyciu już kilkanaście lat, to ich użytkowanie sprawia kłopoty, które prowokują nieporozumienia między administratorami a właścicielami mieszkań, w jakich są te urządzenia. Co musimy wiedzieć na ten temat?

licznik wody

Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Podzielnik kosztów ogrzewania musi być dostosowany do specyfiki polskiego budownictwa. Jak to zdefiniować? Nasze budownictwo odznacza się czasem niezbyt dobrą jakością izolacji ścian wewnętrznych, jakie oddzielają poszczególne lokale. Są też braki izolacji pionów grzewczych prowadzonych na zewnątrz ścian. To istotnie najistotniejsza przyczyna przepływów pomiędzy różnymi mieszkaniami o różnej temperaturze, a również niezarejestrowanych zysków ciepła, biorących się z pionów grzewczych.

Właściwie wyznaczanie indywidualnych kosztów ogrzewania lokali w budynku, w jakiej mieszka wiele rodzin określa artykuł 45 a ust.9 ustawy Prawo energetyczne. Regulacja ta określa wybór takiej metody rozliczania, która gwarantuje określanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie. Faktycznie to podzielniki kosztów grzania rejestrują ciepło zobacz też producent grzałek do bojlerów z grzejników do lokalu – . Nie jest to jednocześnie równoznaczne z ilością ciepła, jaka jest konieczna, aby ogrzać taki lokal.

Ciepło doprowadzone do budynku przez sieć miejską, które koszty trzeba rozdzielić, dochodzi trzema drogami: przez grzejniki, z sąsiednich lokali i piony grzewcze. Najmniej zawiłe określenie takiej ilości to konieczność dodatkowego pomiaru temperatury wewnętrznej mieszkania. W sytuacji zastosowania do podziału kosztów ogrzewania podzielników, można określić jedynie ilość energii z grzejników. Natomiast, 2 pozostałe źródła energii (wspomniane sąsiednie lokale i ciepło z pionów) nie jest zarejestrowane.

licznik wody

Autor: Thomas Kohler
Źródło: http://www.flickr.com

W ten sposób, jak suma energii cieplnej, która pochodzi z pionów i z innych lokali, przekracza ilość energii z grzejników, to rozliczanie kosztów ogrzewania lokali jedynie za pomocą odczytu ciepłomierzy, zakrawa na absurd. Dlatego też należy pamiętać o tych czynnikach. To pozwoli lepiej nam zrozumieć, czemu stan rzeczywisty czasami jest całkowicie inny od wskazywanego, to umożliwi również podejść do tematu bardziej fachowo, eliminując potencjalne błędy.

Posted in Bez kategorii | Tagged