Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Musisz pamiętać o ważnych kwestiach, szczególnie dotyczących odbioru mieszkania

Planujesz kupić mieszkanie od dewelopera? Miej na uwadze, żeby jeszcze przed podpisaniem stosownego aktu dokonać osobistego odbioru lokalu, ażeby przekonać się, czy jest wykończone zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami. To bardzo ważne, ponieważ może to uchronić kupującego przed przeprowadzeniem zbędnego remontu lub naprawy na własny koszt.

Odbiór mieszkania

Autor: Simon James
Źródło: http://www.flickr.com
Odbiór mieszkania – odbiór od dewelopera

Pamiętajmy, że już w pierwszej kolejności, czyli w czasie podpisywania umowy deweloperskiej musimy określić odbiór mieszkania. Gwarantuje to właściwy czas na faktyczne sprawdzenie lokalu, jednocześnie umożliwi to dochodzenie roszczeń w przypadku opóźnień ze strony dewelopera. Brakuje przepisów definiujących obowiązki dewelopera, nie jest więc zdefiniowane, kiedy następuje odbiór mieszkania od dewelopera. Stąd też sprawy te muszą zostać właściwie określone w umowie deweloperskiej.

Dokładnie to oznacza, iż powinno być sporządzone każde najbardziej istotne, najbardziej drobne ustalenie, a także ważne typu odbiór techniczny mieszkania od dewelopera. Bardzo ważne jest, by w takiej umowie pojawiła się informacja o ostatecznym terminie mieszkania gotowego do odbioru. Jeżeli będzie jakieś opóźnienie korzystnie to uwzględnić w umowie, to znaczy przykładowo zdefiniować karę umowną. Istotne jest też określenie sposobu zawiadomienia nabywającego o tym, iż mieszkanie jest już przygotowane do odbioru.

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera
Niezwykle istotne jest, by zaznaczyć minimalny okres dla nabywcy na odbiór mieszkania, już od chwili otrzymania zawiadomienia od dewelopera.

Chcesz zobaczyć inne podobne pomocne porady? Jeżeli tak, to zobacz tutaj producent zbiorników, a niewątpliwie nie odczujesz rozczarowania.

Jeżeli zapomnimy o tej sprawie to może się wydarzyć, że deweloper określi nabywającemu dość krótki czas na sprawdzenie mieszkania, więc podczas niedokonania odbioru lokalu określonym czasie, może uznać, iż nabywca zatwierdził mieszkanie bez zastrzeżeń.

Ważne, by dokładnie zdefiniować standard wykończenia lokalu. Dzięki temu łatwiej będzie dochodzić wszelkich rozszczeń, jakie mogą wywodzić się z wad lokalu. Wskazane jest dokonywanie oględzin mieszkania w obecności osoby z doświadczeniem w branży budowlanej, czemu deweloper nie powinien się sprzeciwić. Zgodność standardu mieszkania z zapisami umowy potwierdza się w protokole odbioru. Tym sposobem mamy pewność, iż żadne nieprzyjemności nie będą nas dotyczyć, a to jak najbardziej niezwykle ważne w tym momencie. Więcej informacji: znajdziesz tutaj