Na jakie sprawy trzeba zwracać uwagę przygotowując szalunek?

Jest to bardzo ważny składnik podczas geodezyjnych oraz ziemnych prac. Konstrukcję betonową wylewa się do uprzednio przyszykowanej konstrukcji i rozprowadza się. Można ją ponadto wzbogacić zbrojeniem, dzięki czemu będzie odporniejsza.
Bardzo często materiałem dobieranym na szalunek są drewniane deski sosnowe o grubości min.

szalunek

Autor: B.M. Polska Sp. z o. o.
Źródło: B.M. Polska Sp. z o. o.
2,5 centymetra. Są niedrogie oraz można by je wtórnie używać w czasie konstrukcji domu. Przy deskowaniu dowolna czynność musi być wykonywana z dokładnością oraz solidnością. Po rozbrojeniu desek i usunięciu z nich betonowych resztek, mogłyby wykorzystane być do konstrukcji schodów z betonu czy też sztywnego poszycia dachu. Doskonale będą sprawdzać się także płyty z OSB-3 lub OSB-5 grubości 18 mm. Dobrym materiałem do szalowania jest też laminowana sklejka, jaka jest pokryta impregnowanym papierem. Sklejkę po rozszalowaniu można wykorzystać do konstrukcji podłóg na poddaszu lub tanie dachy płaskie sztywnego poszycia dachowego. Wykorzystanie takiego surowca jest proste w montażu. Zazwyczaj jest wykorzystywany do zalewania stropów betonowych.
Niezwykle ważna jest wytrzymałość szalunku na zawilgocenie. Nie mógłby się zniekształcać, lecz ma zostać geometrycznie stabilny. Z tego względu do szalowania polecane są płyty MFP. Płyty takie zapewniają dużą sztywność oraz niską nasiąkliwość. Atutem ich jest również łatwość czyszczenia, co umożliwia wielokrotne wykorzystanie takich płyt. Pamiętać należy o zabezpieczeniu dopiero co wykonanych krawędzi. Można to wykonać przez użycie lakieru albo innych środków zabezpieczających drewno. Dzięki temu płyty po dwudziestoczterogodzinnym kontakcie z mokrym otoczeniem, pęcznieją tylko do sześciu %.

Trzeba pamiętać jedynie, żeby nie wykorzystywać przyrządów, które mogłyby uszkodzić warstwę laminowaną. Do oczyszczania płyt zamiast metalowych przyrządów z ostrymi krawędziami, trzeba używać twardej szczoteczki ze sztucznego materiału.