Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych oraz czym się one charakteryzują?

Istnieje kilka rodzajów instalacji fotowoltaicznych. Początkowym etapem jest dopasowanie typu konkretnej instalacji.
Wyróżniane są trzy najpopularniejsze typy: on-grid: obecnie najbardziej wydatny i najpopularniejszy w naszych warunkach klimatycznych.

dom - wizerunek

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
samochody

Autor: Pracownia Projektowa ArC2
Oznacza instalację przyłączoną już do sieci, zatem nie zastosowana na bieżąco energia (instalacje fotowoltaiczne szczecin) wyprodukowana w ogniwach fotowoltaicznych, może być przechowywana w sieci. W wypadku pochmurnego dnia albo mniejszej produkcji energii w zimie, nadwyżkę moglibyśmy odzyskać. Odmiennym typem są instalacje fotowoltaiczne typu off-grid. Ten typ instalacji w odróżnieniu od on-grid, nie jest przyłączony do sieci, a utworzone nadwyżki są magazynowane w bateriach.
Jest to najlepszy sposób na uniezależnienie się od różnorodnych dostaw prądu z sieci. Takie instalacje fotowoltaiczne mogą się sprawdzać najkorzystniej na wioskach, w miejscach odizolowanych, bez możliwości przyłączenia lub w tego typu miejscach, w jakich sieć wielokrotnie ma usterkę i dostawy energii są przerywane. Ostatnim rodzajem instalacji fotowoltaicznych są instalacje hybrydowe. Jest to połączenie instalacji on-grid z off-grid. Taka instalacja fotowoltaiczna hybrydowa podłączona jest do sieci, jednak również ma także możliwość składowania siły w akumulatorach. Dzięki temu rozwiązaniu najlepiej może się nadawać tam, gdzie często pojawiają się przerwy w dostawach prądu z sieci. W takiej sytuacji instalacja automatycznie przełącza się na pobieranie i odzyskiwanie energii z akumulatorów. Funkcjonuje ona bez względu na operatora sieci.

Pod uwagę należałoby także wziąć stanowisko i sposób zainstalowania paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj układa się je na pokryciu dachowym, przy czym prawdopodobne jest także wybudowanie mikroinstalacji naziemnej.