Techniczny odbiór mieszkania ważną procedurą

Jedno z największych polskich miast, stolica dolnośląskiego będzie mieć wreszcie obwodnicę. Dla Wrocławia jest to bardzo ważna i niezmiernie potrzebna inwestycja. Do tej pory ruch tranzytowy kierowany był przez miasto, co powodowało powstawanie olbrzymich korków i zatorów. Po wielu latach udało się nareszcie zaradzić wszystkim problemom, jakie stanęły na drodze do budowy obwodnicy – brak pieniędzy, przejęcie gruntów, procedury przetargowe. Polskie prawo nie jest przygotowane do przeprowadzenia szybkiego planu dla inwestycji publicznych w połączeniu z procedurami pozyskania środków z programów unijnych.

Autostradowa obwodnica Wrocławia (AOW) to inwestycja, która obejmuje 26,765km autostrady A8 poprowadzonej nowym szlakiem, drogi ekspresowej S-8 o długości 0,5 km oraz dwa łączniki: Długołęka i Kobierzyce o całościowej długości 8,15 km. Budowa obwodnicy Wrocławia zlokalizowana jest na obrzeżach miasta w jego północno-zachodniej części. To nie jedyna tak duża inwestycja drogowa Wrocławia. Powstaną jeszcze inne odcinki o charakterze obwodnicowym odciążające ruch tranzytowy przez miasto: Wschodnia Obwodnica Wrocławia i Obwodnica Śródmiejska Wrocławia.

mieszkanie gotowe do odbioru technicznego

Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Inwestycje mają na celu zmianę ruchu, odciążenie najsilniej eksploatowanych osi, polepszenie komunikacji miejskiej i aktywowanie obszarów na peryferiach miasta. Strefy na peryferiach przy lepszym skomunikowaniu zdobędą większą wartość rynkową i przyniosą większy zysk miastu.

Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Ceny gruntów i nieruchomości stają się coraz wyższe. Wielu deweloperów buduje w mieście i poza nim. Nowe inwestycje, droższe kupują coraz bardziej wymagający klienci. Obecnie niewielu decyduje się na inwestycję w „dziurę w ziemi”. Współczesny inwestor powinien dysponować środkami umożliwiającymi wybudowanie nieruchomości w standardzie zadowalającym potencjalnych lub docelowych klientów. Dobre wrażenie przy kupnie nie oznacza solidnego wykonania inwestycji. „Wymuskane” na pozór mieszkania okazują się felerne.

Nim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, musimy je dokładnie obejrzeć. Bardzo dokładnie. Najlepiej z zaprzyjaźnioną osobą z branży budowlanej – najnowszy artykuł. Wzory pism budowlanych znacznie uproszczą przejście przez ten proces. Wartościowe porady na ten temat można znaleźć na przykład w sieci. Różne projekty domów i nie tylko odnaleźć można w portalu budowlanym Projektoskop.

Znajdują się tu najlepsze projekty domów wykonane przez zawodowe firmy projektowe. Baza obejmuje przykładowoprojekt domu parterowego, tanie domy czy nowoczesne projekty domów. Każdy, poszukujący koncepcji na swój wymarzony projekt domu, wynajdzie coś dla siebie.

Nie powinno podpisywać protokołu, mając uwagi do jakości wykonania. Inwestor bojąc się odszkodowania za przekroczenie terminu prędzej usunie usterki, niż później z tytułu gwarancji czy rękojmi. Oczekując na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera powinniśmy przygotować się na to, że dowiemy się o nim z niewielkim wyprzedzeniem. W trakcie oględzin będziemy poganiani, a każda nasza uwaga, będzie zbywana, że tak musi być, że się nie znamy, albo że jutro będzie fachowiec, który to zrobi. Na koniec inwestor będzie nas z całą swoją mocą namawiał do podpisania dokumentów, obiecując w zamian szybkie usunięcie usterek. W rezultacie na te poprawki będziemy czekać miesiącami, a w najgorszym wypadku nie doczekamy się ich wcale. W prawdzie protokół odbioru mieszkania zawiera pozycję, w której można wpisać zauważone wady, jednak lepiej wstrzymać się, aż wszystko będzie w porządku.

Odbiór dotyczy także jakości wylania schodów i konstrukcji dachu – zwłaszcza w przypadku kupna gotowego domu w stanie surowym bądź „pod klucz”.

puste mieszkanie

Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Schody to szalenie ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość droga, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór właściwych schodów. Schody żelbetowe niosą ze sobą wiele zalet. Jedną z nich na pewno jest możliwość korzystania z nich już podczas budowy. Realizowany w jej trakcie projekt schodów, będzie wiązał się z mniejszymi kosztami, niż gdybyśmy chcieli wykonać je w czasie późniejszym.

Strzeże budowlę przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Abyśmy mogli cieszyć się naszym dachem przez wiele lat, ważna jest konstrukcja, a nie wybierane z taką dbałością o kształt i kolor pokrycie dachowe. To ona no swoich „barkach” niesie cały ciężar dachu i współpracuje zresztą budynku. W przypadku budownictwa jednorodzinnego stosuje się konstrukcje dachowe drewniane. Na jej rodzaj wpływ ma typ dachu, pochylenie połaci dachowej, a także jej rozpiętość.

W przypadku odbioru lokalu na poddaszu trzeba zwrócić uwagę czy nie panuje wilgoć. Jeśli zauważymy śliskie, błyszczące lub akcesoria do odkurzaczy ciemniejsze miejsca to mamy duży problem. Bez względu na to czy woda pochodzi z przeciekania dachu czy stania wody pomiędzy płytami, trzeba w tym miejscu skuć tynk, pozbyć się wody, przesuszyć i ponownie otynkować i pomalować sufit.

Nigdy nie podpisujmy się pod protokołem w którym widnieje klauzula, że po podpisaniu wykonawca nie będzie przyjmował reklamacji na usterki inne, niż te wypisane w protokole. Co prawda nie ma on prawa wprowadzić takiego zapisu, jednak gdybyśmy to podpisali, tym samym stracilibyśmy możliwość zgłoszenia w ramach rękojmi usterek zauważonych podczas prac wykończeniowych.

Jeśli jesteśmy w czepku urodzeni, może nam się trafić, że budowa zakończy się jednak w terminie, a usterek nie będzie. W takim przypadku pozostaje nam tylko zaprosić znajomych na parapetówę, powstrzymując się może tylko od rozbijania szampana o nasze gładkie i proste ściany salonu.