Jak dobierać balustrady na balkony? Na co zwracać uwagę?

Balustrady balkonowe, co oznacza barierki, w rzeczywistości pełnią dwie dość istotne funkcje. Pierwsza z nich jest zabezpieczająca, druga dekoracyjna. W każdym miejscu, w jakim jest balkon są obowiązkowe, zaś w domkach jednorodzinnych może być ich nawet parę sztuk. Jak planujemy kupić odpowiednie balustrady dochodzimy do konkluzji, że na rynku jest rzeczywiście spory wybór, zarówno pod kątem rodzajów, a też materiałów. Jakiego typu więc wybrać, by było właściwie?

balustrada balkonowa

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.
W czasie wyboru balustrad należy kierować się kilkoma ważnymi wytycznymi. Najistotniejsze, ażeby liczyć się ze stylem i powierzchnią danego budynku. Jeżeli natomiast jest to blok lub kamienica, w której jest więcej balkonów, to musimy uwzględnić też pozostałe balkony. Nowe barierki muszą z pewnością pasować do wyposażenia balkonu oraz okien, tak więc muszą zachować jednorodność materiałów, jak również kolorystykę oraz proporcje.

Przy wyborze właściwej balustrady bardzo istotny jest kształt balkonu. Inaczej przykładowo trzeba ocenić balkony czy tarasy zaokrąglone, jakie mają kształt litery U lub C, ponieważ wymagają one większej uwagi.

Opracowaliśmy dla Ciebie następne przyciągające notki na ciekawiący Cię dział. Wejdź do nowego wpisu oraz czytaj wpis doradca kredytowy kraków.

Na pewno są bardziej problematyczne niż takiego typu najpopularniejsze zaprojektowane na bazie prostokąta. Jeszcze bardziej znacznej precyzji wymaga w sumie zgięcie balustrad i barierek, co nie jest proste. Bardzo istotne są również proporcje, ponieważ nie możemy zamontować za bardzo niskiej lub wysokiej balustrady, ani również takiego rodzaju, jaka będzie miała za szeroko rozstawione konkretne szczeble. Niezwykle istotne jest wybranie ładnej i komfortowej w użyciu poręczy i elementów wypełniających balustradę, ponieważ to na nich będzie skupiała się uwaga oglądających.

balustrada ze szkła

Autor: Vicki Burton
Źródło: http://www.flickr.com
Dla bardziej wysuniętej płyty balkonowej bez podparcia nadaje się balustrada bardziej lekka optycznie, przykładowo ‘ażurowa’, aby uniknąć widocznych dysproporcji. Jednocześnie dobór miejsca na barierkę nie może być przypadkowy. Weźmy pod uwagę szerokość balkonu albo tarasu. Zamontowanie jej blisko krawędzi płyty zapewnia więcej miejsca, co jest rzeczywiście bardzo ważne przy mniejszych balkonach. Najbardziej odpowiednie balustrady znaleźć możemy w profesjonalnych punktach sprzedaży czyli balustrady Wrocław.