Wspólnota mieszkaniowa i zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi – pojęcia, o których powinien coś wiedzieć każdy posiadacz nieruchomości

Zakup lokalu mieszkalnego jest dla każdej jednostki dużą uciechą związaną z posiadaniem swoich czterech kątów. Jest to również ogromne wyzwanie związane z przejęciem wielu praw i zadań dotyczących posiadaczy nieruchomości, z których często jednostki nie zdają sobie sprawy. Jednym z nich jest należenie do wspólnoty mieszkaniowej.

Jak powstaje wspólnota mieszkaniowa?

Wspólnota mieszkaniowa jest zbiorowością posiadaczy mieszkań, które znajdują się w konkretnej nieruchomości. Jest to zwykle jeden budynek wraz z obszarem, który go otacza. Jest to pod względem prawnym organizacyjna jednostka, która nie posiada osobowości prawnej. Dołączają do niej wszystkie osoby obowiązkowo w momencie kiedy posiada się prawa do lokalu. Wspólnota mieszkaniowa, mimo iż nie posiada osobowości prawnej może zaciągać zobowiązania, być oskarżana oraz sama pozywać czy również podpisywać umowy.

wspólnota mieszkaniowa (Łódź)

Powstaje ona już w momencie oddzielenia pierwszego mieszkania z mocy prawa. Do zobowiązań osób należących do wspólnoty mieszkaniowej należą między innymi pokrywanie kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości publicznej jak i swojego lokalu czy też przestrzeganie porządku.

Koniecznie zweryfikuj ofertę u źródła (https://sklep.dobroplast.pl/kategoria-produktu/drzwi-tarasowe-pvc-pl/) odnoszące się do archiwum zbliżonych artykułów. Są one opublikowane na innym tego typu portalu – zobacz je!

Zobacz też wspólnoty mieszkaniowe (MagnisCentrum Łódź).

Kto zarządza wspólnotami mieszkaniowymi?

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi odbywa się poprzez wybór przez jednostki wchodzące w skład wspólnoty mieszkaniowej zarządu, który trudni się utrzymaniem budynku wspólnoty. Zarząd można obrać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to polecenie zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi jednostce prawnej albo fizycznej posiadających należytą licencję zarządcy. Taką jednostkę uchwala się przeważnie na kilka lat i niezbędna jest do tego adekwatna umowa notarialna. Natomiast drugim wyjściem jest wybór zarządu spomiędzy właścicieli mieszkań określonej wspólnoty bądź jednostek z zewnątrz – na temat. Wspólnota mieszkaniowa monitoruje zarząd. Każdy jej działacz posiada szansę wglądu w całą dokumentację kierowaną przez zarządcę. Wspólnota ma możliwość również powołać tzw. radę wspólnoty, która w zorganizowanych zgromadzeniach może odbierać od zarządcy protokoły z jego działalności.