Jakiego rodzaju istnieją 2 najpopularniejsze sposoby wentylacji w domach jednorodzinnych?

Od dawna temat wentylacji w domu jest rozwiązywany na zasadzie tradycyjnej wentylacji naturalnej, czyli grawitacyjnej. Opiera się ona na wymianie powietrza wykorzystując różnicę temperatur.
Tego typu wentylacja grawitacyjna działa bez pomocy jakichkolwiek urządzeń automatycznych.

izolacje

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
W wentylacji naturalnej używany jest tzw. efekt kominowy.

Masz ochotę poznać więcej informacji na ten ciekawy temat? Więc ten artykuł doczytaj ponadto (http://www.well-done.pl/szkolenia-suwnice-kat-ii-s/) kolejną witrynę pod tym linkiem.

Opiera się on na tym, że im powietrze jest bardziej ciepłe, tym będzie lżejsze. Zimne zaś jest oczywiście cięższe, z tego też powodu wypiera gorące powietrze ku górze. Dzięki temu mechanizmowi działają popularne kominy, które są fundamentalnymi składnikami grawitacyjnego systemu wentylacji w budynku. Niestety wtedy, kiedy temperatura na dworze oraz wewnątrz budynku się ujednolica, wentylacja naturalna staje się w pewnym stopniu bezproduktywna. A mowa wyłącznie o stale zmieniających się czynnikach atmosferycznych.

budynek

Autor: Anna & Michal
Źródło: http://www.flickr.com
światło

Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska
Na szczęście jest inna możliwość w formie wentylacji mechanicznej. Taka wentylacja w domu funkcjonuje dzięki systemowi radiatorów, które wymuszają cyrkulację powietrza. Wentylator gwarantuje stabilny przepływ ustalonej ilości powietrza. urządzenie trzeba dobrać do Rozmiaru pomieszczenia oraz przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Możemy również wykorzystać radiatory o zmiennej wydajności pracy. Najbardziej popularnym rozwiązaniem, jeśli chodziłoby o wentylację automatyczną jest system wyciągowy, czyli tego typu, który zamiast typowych kratek wentylacyjnych ma zainstalowane wentylatory.

Ponadto jeżeli zdecydujemy się na tego typu sposób wentylacji w domu, to mamy znaczny wpływ na kwestie związane z poborem energii elektrycznej, gdyż moglibyśmy zainstalować właściwy system sterowania i wiele spraw odbywałoby się całkowicie machinalnie.