Jaka taryfa energetyczna najbardziej korzystna będzie dla odbiorców zużywających prąd w nocy?

Kiedy decydujemy się na zmianę taryfy albo nowy kontrakt, w takiej sytuacji możemy zaoszczędzić nawet kilkaset zł na rok. Dobrze byłoby mieć świadomość przy tym, że tego typu zmiana jest zupełnie darmowa i pewna.

lokum

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com
energetyka

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Dobierać jednak trzeba przezornie.
Energetyka to dział nauki oraz techniki zajmujący się przetwarzaniem obecnych form energii na prostą do użycia formę przy zasilaniu przemysłowych procesów. Powinniśmy się zastanowić w jakich godzinach zużywamy najwięcej energii. To właśnie takimi niuansami różnią się od siebie poszczególne taryfy.

Jeżeli zaciekawiła Cię ta strona, szybko sprawdź link Wskaźnik położenia FM GLOBAL a dowiesz się o wiele większą ilość informacji, które z pewnością wywołają na Twojej twarzy piękny uśmiech.

Taryfa G11 jest to fundamentalna i najczęściej wybierana taryfa energetyczna, która jest dedykowana odbiorcom indywidualnym. Jest ona także nazywana jednostrefową albo całodobową. W taryfie tej cena prądu jest stała przez 24 godziny. Nie ma znaczenia w jakich godzinach zużywane jest przez nas najwięcej energii. Warto zdecydować się na nią w przypadku, kiedy trudniej jest zaplanować cykliczne używanie sprzętów. Nie poleca się tej taryfy gospodarstwom domowym, które stosują energię elektryczną do ogrzewania domu lub wody. W takiej sytuacji dużo korzystniej skorzystać z taryfy G12.

Tą taryfę można by znaleźć u dowolnego sprzedawcy prąd. To taryfa dwustrefowa co oznacza, że cena prądu jest uzależniona od konkretnych stref. Mniejsza cenowa stawka obowiązuje w porach wieczornych i przez dwie h w ciągu dnia. Wyższą stawkę zapłacimy w przedpołudniowym szczycie, który przypada od 6:00 do 13:00 i w szczycie popołudniowym. Poza tym od 15:00 do 22:00. Nie wszyscy sprzedawcy wyznaczają takie same strefy czasowe. Czasami godziny mogłyby być trochę zmienione. Taryfa G12 jest dedykowana klientom indywidualnym, którzy z energii elektrycznej korzystają głównie w porach nocnych. Taryfa G12W to taryfa weekendowa. Podobnie jak to jest w wypadku taryfy G12 za zużycie energii elektrycznej mniej zapłacimy w godzinach nocnych.

Zniżka obowiązuje także w weekend. Najtańszy prąd jest od 5:00 do 22:00 do poniedziałku do 6:00 rano. Jest to najlepsza opcja dla osób korzystających ze sprzętów, które zużywają dużo energii w weekendy dla przykładu planowane jest pranie, prasowanie czy też odkurzanie.