Zamiana sprzedawcy gazu

W następstwie przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej i wdrożenia adekwatnych dyrektyw, od jakiegoś czasu możemy swobodnie zmieniać zbywców gazu. To efekt liberalizacji handlu gazem. Jakkolwiek nie można jeszcze mówić że jest to do końca wolny rynek gdyż możemy zmienić tylko sprzedawcę a nie właściciela linii przesyłowej. Tak więc sprzedawcę gazu możemy zmienić bez znacznego problemu, lecz właściciela gazociągu oraz licznika już nie.

kuchenka gazowa

Autor: Goedeker’s
Źródło: http://www.flickr.com
Powoduje to dość dziwaczną sytuację. Zmiana dostawcy gazu na lepszego zbywcę zmniejszy nam tylko część rachunku, tę tyczącą się samego gazu. Nie zmniejszy ona ceny za dzierżawę przyłącza.

Ten tekst jest nieprawdopodobnie interesujący, nieprawdaż? Jeżeli też Twoje zdanie jest podobne, to zapewne pomocne wpisy (https://www.heliodon.pl/budowa-domow) okażą się dla Ciebie użyteczne.

Wypływa zatem z tego, że przy dokonywaniu rachunku ekonomicznego powinniśmy głównie zwrócić uwagę na koszta samego surowca, bowiem należność za dostarczenie gazu to nasz koszt sztywny.

butle gazowe

Autor: Disco-Dan
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie zmiana dostawcy gazu głównie opłacać się będzie biznesmenom wykorzystującym gaz do celów działalności biznesowej, pomimo to indywidualny odbiorca także ma prawo zmienić zbywcę gazu (więcej). Co ważne taka procedura jest w stu procentach bezpłatna. Zazwyczaj jest tak, iż zbywca załatwia za nas formalności, od strony nabywcy wystarczy wypełnić odpowiedni blankiet. Wiadomość o zmianie zbywcy powinna w ciągu 10 dni trafić do właściciela sieci gazowniczej. Właściciel sieci (licznika) powinien dokonać odczytu stanu licznika w dniu zamiany sprzedawcy i właściwe dane przekazać staremu i nowemu dostawcy.

W sytuacji, gdy będziesz poszukiwać analogicznych materiałów, to te wskazówki (https://tectumgroup.pl/remont-dachow/) z pewnością wydadzą się Tobie bardzo użyteczne.

Na owej podstawie dawny zbywca gazu rozliczy się ostatecznie z dawnym już nabywcą zaś nowy sprzedający dostanie dane niezbędne do naliczenia nowego rachunku.

Takowa zmiana dostawcy gazu w żadnym razie nie może spowodować przerw w dostarczaniu gazu. Warto niemniej jednak dokładnie obmyślić taki ruch, albowiem zmiana dostawcy gazu może zajść tylko 2 razy w roku. Nieprzemyślana decyzja zatem może być kosztowna, gdyż przez następne 6 miesięcy skazani będziemy na wybranego zbywcę co może nas narazić na znaczne koszta (więcej: ). Z pewnością tak istotne decyzje trzeba przeprowadzać z ołówkiem w dłoniach i po kilkukrotnym przemyśleniu sprawy. W żadnym wypadku nie podejmujmy takiej decyzji zaraz po wizycie akwizytora. Pozwólmy wpierw opaść emocjom aby móc podjąć racjonalną decyzję.