Zalety klimatyzacji oraz osuszaczy

Dawno temu jednemu Anglikowi niezbędne było urządzenie do suszenia papieru. Było niezbędne w jego zakładzie, w którym było niewiele miejsca, a powszechna wilgoć była nie do zniesienia. Był jednak na tyle inteligentnym człowiekiem, że postanowił zbudować tego rodzaju urządzenie we własnym zakresie; udało się, a nieoczekiwanym działaniem ubocznym, poza redukcją pary wodnej w powietrzu, było spore obniżenie temperatury. Trzeba było być nieudacznikiem, żeby nie wykorzystać takiego szczęśliwego zbiegu okoliczności.

klimatyzator

Autor: FUJIAIRE
Źródło: FUJIAIRE
Dzisiaj klimatyzatory są powszechne nie tylko w miejscach publicznych, zakładach, biurach. Klimatyzacja spisuje się też rewelacyjnie od kilkunastu lat w autobusach, a od znacznie dłuższego czasu w samochodach.

Nie ma także żadnych przeszkód w tym, by nawet w lokalach prywatnych wykorzystywać klimatyzatory (zobacz) Warszawa jest miejscem, w którym ludzie bardzo chętnie umożliwiają sobie takie luksusy; choć wydaje się, że klimatyzator (sprawdź klimatyzator na: ) jest urządzeniem, jakie bywa drogie i kosztowne w utrzymaniu, w Warszawie, oraz skromniejszych, mniej zamożnych miastach, można znaleźć sporo mieszkań, których mieszkańcy już dawno postanowili przerzucić się z nędznych wiatraczków na prężnie działającą klimatyzację. Świetne rozwiązanie na upały. Choć nie sposób nie pamiętać, że w wykorzystaniu do prywatnego użytku klimatyzatory nie są najtańsze i użycie mocy elektrycznej prędzej czy później będzie dostrzegalny w rachunkach za energię.

schemat

Autor: Armacell,
Źródło: Armacell,

Podobnym w zasadzie działania, mimo że odmiennie skonstruowanym urządzeniem jest osuszacz. Osuszacze są najczęściej spotykane na placach budowy, nad którymi prace dobiegają końca. Trudno w praktyce zobaczyć tam tego typu urządzenie, gdyż nie każdy jest w stanie wejść do świeżo wykończonego budynku, ale osuszacze bywają w takich miejscach niezastąpione do suszenia jeszcze wilgotnych tynków, farb i innych substancji, które będą gotowe do użytku, kiedy wyschną. Innym, o wiele poważniejszym, wymagającym efektywniejszego funkcjonowania, ale rzadszym zastosowaniem jest użycie tych urządzeń w budynkach zalanych przez powodzie. Po niemal każdej takiej katastrofie, szczególnie pod koniec lata, pozostaje problem mokrych ścian, które przed zimą powinny zostać osuszone – w innym wypadku zamarzająca woda uszkodzi ich strukturę.