W kilku działach przemysłu stosuje się każdego dnia łańcuchy i haki do dźwigania czy przeciągania przeróżnych kontenerów

Łańcuchy, haki, przywieszki i masa innych rzeczy to ekwipunek, który jest wymagany na każdym placu budowy oraz w każdym tartaku w ogromnej ilości.

blacha

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
hala produkcyjna

Źródło: pixabay
Każdy, kto pracował fizycznie na jakimś placu budowy albo w stoczni czy w hucie, jest świadom tego, jak trudne są warunki w tego rodzaju miejscu. Poza tym praca bywa niebezpieczna. Sprzęt, który jest używany, jest nierzadko znacznie cięższy od człowieka, który nim kieruje albo który obok niego przechodzi. Przez to tak istotne są sprawy przestrzegania norm BHP i to, żeby używany sprzęt był najwyższej jakości. Na przykład popatrzmy na taki hak do łańcucha. Niby nic wielkiego: mały oraz stosunkowo niepozorny przedmiot. Jednakże od niego wiele zależy. To dzięki niemu podnośnik jest w stanie podnieść na łańcuchu wielki i ciężki towar. Najbardziej znanym hakiem jest tzw. hak widełkowy. Dzięki końcówce, która faktycznie przypomina widełki, da się hak bezpośrednio podpiąć do łańcucha i nie są w takim wypadku wymagane żadne ekstra złączki.

Ciekawi Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to odwiedź źródło firma przeprowadzkowa wrocław a odkryjesz tam atrakcyjne informacje, które na długo zapamiętasz.

Hak powinien być wykonany z niezwykle wytrzymałego materiału, na przykład ze stali. Wynika to z tego, że nie może on przecież poddawać się odkształceniom ani przetarciom. Jeśli popatrzymy na parametry haków, to te małe (około 6 mm) mogą podnieść ciężar około 1 tony.

Te największe dostępne w sprzedaży (około 22 mm) są w stanie udźwignąć ciężar mniej więcej 15 ton. To balast niepojęty dla zwykłego Kowalskiego. Wobec tego takiego rodzaju haki muszą być niezwykle wytrzymałe.