Na czym polega przygotowanie kosztorysu budowlanego? Czy możemy go stworzyć samemu?

Kosztorys budowlany to jeden z najistotniejszych dokumentów, które należy przygotować jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dobrze przygotowany kosztorys pozwoli nam na wstępne zdefiniowanie kosztów inwestycyjnych, będzie faktycznie przydatny podczas zdobywania kredytów. Dokładną dokumentację można samodzielnie przygotować, albo skorzystać z darmowych pomocy, jak programy do kosztorysowania.

budowa domu

Autor: Matthias Wiesmann
Źródło: http://www.flickr.com

Przed wykonaniem kosztorysu budowlanego należy nabyć projekt budowlany, gdyż jest to niezbędne do wszelkich wyliczeń oraz kalkulacji. Do projektów budowlanych dołącza się najczęściej wstępny kosztorys budowlany – doczytaj. Należy też pamiętać, iż zapewnia on tylko bardzo orientacyjnie rozliczenia, które są w stanie dosyć znacznie różnić o realnego kosztu budowy. Mimo to jednak, kosztorys załączany do projektu będzie naszym szablonem, według którego wykonamy własne obliczenia.

Podobny interesujący tekst jest umieszczony w tym miejscu, zatem sprawdź na portalu (http://www.francraft.com/wdrozenie-fsc-pefc/) i upewnij się, co znajdziesz tutaj. To również powinno być dla Ciebie zajmujące.

W czasie przygotowań trzeba także zwrócić uwagę na zakres robót. Każdy z etapów pracy podzielić należy na kategorie, które pozwalają nam na określenie szczegółowego planu działania. Samodzielne opracowanie kosztorysu budowlanego może być dość męczącym i trudnym zajęciem, lecz pomimo to to wiele osób się na to decyduje. Pamiętać należy, że wykonanie kosztorysu przez specjalne firmy kosztują minimalnie tysiąc pięćset złotych, a w sumie przy pewnej ilości wiedzy, umiejętności oraz cierpliwości będziemy mogli wykonać to sami. Oczywiście, to zależy od każdego z nas, jak jesteśmy zdania, że nie damy rady, to nie powinniśmy robić tego na siłę.

kosztorys budowalny

Autor: Rockies
Źródło: http://www.flickr.com/

Dobrze opracowany kosztorys budowlany pozwala na przygotowanie odpowiedniej ilości środków oraz może być dosyć pomocny podczas ubiegania się o kredyt. Tego typu kosztorys można zrobić nawet, jak nie mamy za bardzo dużej wiedzy z zakresu budownictwa, pomocne zaś mogą być proste i intuicyjne kalkulatory, które można znaleźć online. Umożliwiają one na błyskawiczne, wstępne oszacowanie kosztów budowy, mogą też być pomocne jako praktyczny wzór dla bardziej zaawansowanych obliczeń. Dla każdej osoby, jaka czuje się na siłach przygotowanie tego typu kosztorysu może być nawet nietuzinkową przygodą, jednakże dla osób, które nie lubią takich rzeczy, to będzie po prostu zwykła udręka.

Źródło artykułu –