Czym są pompy ciepła i gdzie odnajdują zastosowanie? Czy warto zdecydować się na zainwestowanie w taką formę korzystania z energii?

Pompy ciepła są urządzeniami, jakie poprzez wykorzystanie energii produkują ciepło lub przeciwnie – chłodzą. Mogą przykładowo wykorzystać temperaturę produktów umieszczonych w lodówce – pobrać z nich ciepło, przetworzyć energie żeby je schłodzić, a pobrane ciepło będzie zwrócone na zewnątrz urządzenia.

pompa ciepła - junkers

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Inną metodą funkcjonowania pomp ciepła jest wykorzystywania energii zewnętrznej, przetworzenie jej i stworzenie ciepła. Energie jesteśmy w stanie czerpać z wody, powietrza i gruntów. Około jej 75 % dzięki pompom zdobywane jest naturalnie. Pompa ciepła potrzebuje około 25 % wartości swojej energii do działania.

Podobała Ci się nasza informacja z witryny (www.bmeters.pl/pl/wodomierze_wielostrumieniowe_suchobiezne/36/)? Jest nam bardzo przyjemnie. Oczywiście chcemy zachęcić Cię do przeczytania kolejnego tekstu o zbliżonym temacie.

Co powinniśmy jeszcze wiedzieć? Po ile są pompy? Jak wygląda ich zastosowanie? Czy są jakieś rekomendacje?

Koszt pompy zależy faktycznie od jej zastosowania i mocy. Istotnym elementem jest także firma, która je wytwarza, czy interesuje nas samo zakup, czy także zamontowanie, a także okres gwarancyjny. Kwoty rozpoczynają się od paru tysięcy złotych do kilkunastu i kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład pompa (http://www.maragency.pl/kategoria/pompy-specjalistyczne/wirnik-typ-d—do-drenazu/47) ciepła do ogrzewania wody w basenie będzie warta około 5 tyś. złotych, natomiast do ogrzewania domu ok. 17 tys. złotych (o wartości 4kW), 20 tysięcy zł (moc 9kW). Im większa moc tym wyższa cena.

Pompy ciepła – robią wielką karierę. W szczególności wielu zwolenników mogą odnaleźć w ogrzewaniu budynków i wody. Czemu zawdzięczają takie popularność oraz popyt? Po pierwsze dzięki stosowaniu pomp można stosować mniej energii elektrycznej. Dzięki temu mamy mniejsze rachunki (tak samo gry porównamy to z ogrzewaniem gazowym).

pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Autor: NATEO
Źródło: NATEO

Z drugiej strony źródła energii są naturalne. Ponadto brak negatywnych skutków stosowania pomp dla środowiska – brak spalin i innych substancji wpływających na atmosferę i nasze zdrowie. Urządzenie to jest bardzo ekologiczne. Dodatkowo wykorzystanie pomp oferuje nam odnawialne źródło energii. Mamy również możliwość regulacji temperatury, której wymagamy. Wykorzystywanie pomp ciepła ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Jeśli poszukujesz dobrej firmy, jaka zrobi dla ciebie wykonanie takiej pompy, pamiętaj, by zwrócić uwagę na poziom, który prezentuje potencjalny wykonawca. Zawsze wybieraj jak najkorzystniej, jak pompy ciepła Łódź i raduj się najlepszą jakością przez długie lata.