Zanim weźmiemy się za remont mieszkania lub aranżację nowego – czyli jak skutecznie zaprojektować kuchnię.

Najważniejszą ideą przed przystąpieniem do wystroju kuchni, jest szczegółowe określenie i rozplanowanie środków pieniężnych na przebudowanie oraz decyzja czy samemu będziemy aranżować kuchnię, czy może zaproponujemy to profesjonaliście, ale należy nie zapominać, że jest to nadplanowe dociążenie funduszy.

wnętrza, mieszkanie, wnętrze

Źródło: flickr.com

Nie powinniśmy również zapominać o zasadach kuchennej funkcjonalności, czyli takim zaprojektowaniu przestrzeni kuchennej, które pozwoli nam z łatwością, wygodnie i radośnie wykonywać standardowe czynności kuchenne. Dom i wnętrze powinny ze sobą współbrzmieć. Funkcjonalność jest bardzo ważna, ale nie można zapominać o elegancji, która powinna być dopasowana do naszej osobowości i stylu życia.

Sprawdź asortyment kuchenny:łyżeczki do kawy

Bezdyskusyjne sprawy typu: właściwa odległość blatów, dobrze dopasowana przestrzeń między umeblowaniem. Ta sprawa, nie wszystkim wydaje się bezsporna, a kuchnie stają się niefunkcjonalne i nie jesteśmy w stanie się w nich swobodnie przemieszczać. Powinno się nie zapominać zwłaszcza o odpowiednim oświetleniu oraz kolorach ścian. Przy projektowaniu kuchni trzeba pamiętać o pięciu fundamentalnych strefach: zapasów, przechowywania, czyszczenia, sporządzania oraz kucharzenia. Strefy powinny znajdować się w kolejności, jedna po drugiej.

wnętrza

Źródło: flickr.com

Ważne są przerwy i tak zwany trójkąt do pracy, czyli chłodziarka, zlewozmywak i płyta kuchenna.

Odpowiada Ci taki tekst? To super, sprawdź stronę (https://www.1estate.pl/) pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na tego typu temat.

Niewielkie przerwy pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem, a także pomiędzy zlewem a chłodziarką są bardzo niepraktyczne. Z innej strony problemem mogą być zbyt duże odstępy. Robienie kilometrów pomiędzy lodówką, kuchenką, a zlewem może być uciążliwe. Dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych powierzchni może być kuchenna enklawa. Po obu stronach wokół zlewu powinny być zaplanowane blaty robocze, które będą służyły do odkładania produktów lub gotowych potraw.

Szukasz promocji? Zobacz: maselniczki ze stali nierdzewnej