Dom jak z bajki? Dobry architekt, przemyślany projekt wnętrza i elewacja z drewna gwarancją sukcesu!

Domy z drewna zyskują coraz większe uznanie – deski elewacyjne dają poczucie swojskości i bezpieczeństwa. Elewacje drewniane błyszczą się różnymi kolorami, a faktura, barwa i aromat drzewa są całkiem naturalne. Solidnie zrobiona i gruntownie zabezpieczona elewacja drewniana będzie dekoracją domu. Gdy zdecydujemy już o tym, że nasz domek będzie miał elewację zewnętrzną z drewna, nadchodzi także czas na jego wybór.

Domy z drewna mają w sobie to coś. Do tzw. rusztu, czyli konstrukcji nośnej, montuje się bale elewacyjne. Każde przedsiębiorstwo świadczące usługi stolarskie potwierdzi, że elementom drewnianym nie jest trudno nadać odpowiedni kształt – kolor lub wymiar, dlatego też jest dość niezłym materiałem do preparowania. Drewno dostarczane przez tartak musi być suche, właściwie poukładane i opakowane. Profile elewacyjne wykonane z drewna różnią się kształtami i wielkościami uzależnionymi od tego, do jakich części domu będą przeznaczone. Kiedy ich układ ma być pionowy, wówczas poszczególne deski montowane są na tak zwane ”wpust i wypust”.

elegancki dom z drewna

Oblicówkę montuje się też pod skosem.

Zaintrygował Cię nasz post? Więc wejdź w link do witryny i rozkoszuj się następnymi tekstami. W razie jakichkolwiek wątpliwości – zwróć się do nas.

Do montażu używa się wkrętów odpornych na rdzę. Elewacje drewniane i wszystko, co z nimi połączone, czyli wybór, montaż i impregnację warto zlecić firmie, która od lat istnieje na rynku i ma za sobą projekty, które pozwoliły jej sprawdzić się z tematem w praktyce i zyskać doświadczenie. Firma świadcząca usługi stolarskie z pewnością doradzi, że dobrze jest użyć lokalnie występującego drewna. Ma to związek z jego kondycją i przewidywalnym zachowaniem się w naszych temperaturach. Wiemy, jak się starzeją, jak je impregnować, są także tańsze niż drzewa egzotyczne, ponieważ nie ponosimy kosztów transportu. Choć trzeba przyznać, iż coraz bardziej popularne stają się właśnie elewacje z drewna egzotycznego (np. tatajuby). Jednakże drewno krajowe jest tanie i łatwe w obróbce, a równocześnie jest bardzo wytrzymałe przy narażeniu na obciążenia i za sprawą dużej zawartości żywic – trwałe.

Zniszczone elewacje drewniane można wyczyścić i odnowić albo nawet wymienić jej najbardziej zniszczone fragmenty. Trzeba pamiętać o impregnacji i lakierowaniu, a jeżeli chcemy, żeby drewno w dobrym stanie wytrzymało wiele lat, należy je także woskować, żeby ochronić przed wodą i grzybem.

Sprawdź też – tarasy szczecin