Grzanie powietrzem – rodzaje nagrzewnic

Wysokie koszty opalania zmuszają projektantów oraz inwestorów do szukania podejść, dzięki którym grzewcze przyrządy a także ich użytkowanie będą stanowić tylko mały odsetek wydatków powiązanych z sumptami użytkowania obiektu.
Częstokroć optymalnym podejściem są nagrzewnice powietrza, tak zwane dmuchawy.

podłoże

Autor: DWRowan
Źródło: http://www.flickr.com
nagrzewnice powietrza elektryczne

Źródło: http://www.morguefile.com/
Prosty oraz wydajny system grzania gorącym powietrzem umożliwia prędkie uzyskanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach produkcyjnych, składach albo warsztatach. Na ogół spotykany podział nagrzewnic ze względu na wariant paliwa to: nagrzewnice powietrza elektryczne, nagrzewnice olejowe oraz gazowe. Inna klasyfikacja uwzględnia tryb odprowadzenia spalin oraz dzieli urządzenia na dwie grupy. Urządzenia bez odprowadzenie spalin mogą być wykorzystywane jedynie w półotwartych lub otwartych przestrzeniach, z kolei nagrzewnice z odprowadzeniem spalin znajdują użycie we wszelkich pomieszczeniach. Nierzadko mają możność kanałowego rozprowadzenia ciepłego powietrza do pomieszczeń. Do tego wyposażenie sprzętu w tzw. wymiennik ciepła zapewnia odzysk ciepła ze spalin, które nie mieszają się z powrotem z powietrzem nawiewanym oraz odprowadzane są na zewnątrz. Występują też jednostki wiszące, które znajdują obszerne użycie w ogrodnictwie – nadmuch ciepłego powietrza zachodzi od góry, co nie oddziaływa negatywnie na roślinki.

Z kolei wentylatorowe dmuchawy elektryczne przydatne są tak podczas okresowych robót budowlanych jak też do grzania obiektów gospodarczych, sklepów, biur itd. w sposób ciągły.

Bez zwłoki zobacz artykuł w serwisie (https://doskonalewnetrze.pl/) prezentującym pokrewne treści. Są tak samo pasjonujące, gdyż dotyczą tego samego zagadnienia.

Mogą być one także używane do osuszania nowobudowanych obiektów.