Jakie istnieją typy zacisków oraz od czego zależy użycie określonego rodzaju?

Bezpieczne korzystanie ze sztangi wymaga użycia wszystkich koniecznych części, które wchodzą w skład jej budowy. Nie moglibyśmy niestety zapominać także o zaciskach – na co należy zwrócić uwagę w czasie ich zakupu? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
Nim zajmiemy się przedstawianiem najważniejszych właściwości produktów, warto wcześniej starannie objaśnić, jaką spełniają one rolę.

ozdobna brama

Autor: Paul Wilkinson
Źródło: http://www.flickr.com
Zaciski są elementami zakładanymi na gryf, które blokują ciężarki i uniemożliwiają zsunięcie się ich ze sztangi. Jednak to nie wszystko. Ich właściwy sposób wykorzystania pozwala na ustabilizowanie obciążników, dzięki czemu komplet nie wykonuje żadnych wstrząsów, które to mogą obniżać komfort treningów. Wszystko to sprawia, że zacisk powinien być dobierany w sposób rozsądny. W przeciwnym przypadku mogą one generować za lekkie zabezpieczenie lub marmurowe kominki po prostu nie wytrzymać pod naciskiem wykorzystywanych przez nas obciążeń.
Na szczęście w sprzedaży oferta jest niezwykle duża i tak zbudowana, że nie musimy mieć jakichkolwiek problemów z zakupem zacisków odpowiednich do sztangi. Wystarczy jedynie zwracać uwagę na parę niezwykle ważnych elementów. Pierwszym z nich jest typ zacisku. Mamy dwie możliwości wyboru: możemy kupić zacisk gumowany gwintowany oraz zaciskowy. Pierwszy rodzaj jest wykorzystywany wyłącznie do gryfów, które posiadają charakterystyczne ząbki, które pozwalają na ich wkręcenie. Modele zaciskowe wykorzystuje się z kolei przy gryfach o końcówkach stosunkowo gładkich.

Co istotne, w sprzedaży mogłyby być w kilku odmianach. Wymienić należy sprężyny motylkowe, specjalne obejmy czy też zaciski z cieniami do blokowania. Jak widać, wybór danego typu zależy od stosowanego gryfu.