W jaki sposób dobrze dobrać projekt domu i na co zwrócić uwagę wybierając ciekawe rozwiązania?

Duża część inwestorów wybiera projekt upragnionego domu biorąc tylko pod uwagę walory estetyczne. Jednak w trakcie dobierania dobrego projektu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność projektowanego domu i na jego energooszczędność w czasie eksploatacji.Stawiając domek chodzi głównie o to, aby się wygodnie mieszkało. Kluczowym etapem prowadzącym do wyboru odpowiedniego projektu jest głównie analiza zagospodarowania miejskiego lub warunków zabudowy określanych dla danej działki budowlanej przez władze gminy.

działka budowlana

Autor: infomatique
Źródło: http://www.flickr.com/photos/infomatique/1459740798/sizes/l/
W dalszym etapie należy przeanalizować wymiary działki i możliwości rozmieszczenia domu na działce zgodnie z ustaleniami prawa budowlanego. Istotne też jest sprecyzowanie własnych oczekiwań dotyczących funkcjonalności i bryły upragnionego domku. Nowoczesne projekty domów stawiają na estetykę i energooszczędność w czasie eksploatacji. W tym przypadku bryła domu musi być zwarta i przylegająca o jak najbardziej regularnych liniach. Najlepiej, by był to kwadrat lub prostokąt.

Przy doborze projektu kluczową rolę odgrywają koszty powiązane z projektem i realizacją inwestycji. Chcąc obniżyć koszty budowy warto wybierać takie nowoczesne projekty domów, które mają niedużą ilość uskoków, występów, wnęk, czy wykuszy. Bardzo istotne jest też dobranie dachu do swojego wymarzonego domku. Zmniejszając koszty budowy należy wybrać dom z dachem dwuspadkowym. Dach z wieloma spadkami o tej samej powierzchni może być nawet dwukrotnie droższy od dachu dwuspadkowego. Od skomplikowania prac na budowie zależy również termin wykonania projektu oraz wybudowania domu. Im więcej skomplikowanych detali, tym dłuższy termin realizacji projektu. Trzeba także podjąć decyzję, czy dom (czytaj w serwisie) ma zostać jednopoziomowy, czy wielopoziomowy.

dom jednorodzinny

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Często na tę decyzję wpływa wielkość działki. Mniejsza powierzchnia nieraz zmusza do budowania domu piętrowego. Nowoczesne projekty domów rozpatrują zatem potrzebę zagospodarowania poddasza. Oferują przy tym rozwiązania gwarantujące komfort użytkowania pokoi pod dachem. Mają tak rozplanowany układ oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, dzięki którym nie trzeba będzie się schylać już na środku pokoju. Żeby wybrać domek spełniający podstawowe funkcje trzeba pamiętać o jego powierzchni. Domek nie powinien być ani za wielki, ani za mały. Tylko tak da się spełnić wszelkie potrzeby. Przy wyborze projektu domu trzeba odpowiednio rozplanować pomieszczenia, wyznaczając sobie specjalne strefy zgodne z naszymi zwyczajami oraz potrzebami.