Jakie kafelki wybrać na balkon? Czym muszą się odznaczać, Co muszą w sobie mieć, żeby były trwałe?

Chcemy położyć płytki na balkonie. Patrzymy na różnorakie wzory i mamy nadzieję, że kupimy te najbardziej właściwe. Na co właściwie trzeba zwracać uwagę? Na pewno sam wygląd kafelek to za mało. Płytki na taras powinny być niezwykle wytrzymałe, czyli mrozo- i wodoodporne. Jakie dodatkowo muszą one być?

kafelki na ścianie

Autor: Gres Catalan
Źródło: Coram Poland
Przed kupnem kafelek, na przykład płytki sklep internetowy musimy sprawdzić dostępne fasony oraz ceny. Gdy już wybraliśmy płytki w następnej kolejności musimy się odpowiednio przygotować. Właściwe przygotowanie podłoża, gdzie zostaną ułożone kafelki, to zupełna podstawa, bez tych zabiegów nie powinniśmy zaczynać. Podłoża muszą być oczyszczone, na nich nie powinno być plam, tłuszczu oraz innych zabrudzeń. Takie podłoże na pewno powinno być równe, nie mogą się w takich miejscach znaleźć żadne spękania czy zniekształcenia. W przypadku sporej chłonności tej powierzchni zaleca się położenie warstwy gruntującej. Jeżeli powierzchnia nie ma spadku, musimy przygotować tak zwaną warstwę spadkową.

Koniecznie musimy również pamiętać o dylatacjach – brzegowych oraz strefowych. Brzegowe to takie występujące przy krawędziach powierzchni, stykające się ze ścianami. W linię przebiegu szczelin dylatacyjnych, w warstwę izolacji należy wkleić taśmę ,która będzie uszczelniać. Strefowe dylatacje powinniśmy stosować przy dużych powierzchniowo płaszczyznach. Powinny one tworzyć pola o powierzchni maksymalne 3 na 3 metry kwadratowe. Pola określone przez dylatacje powinny być w kształcie prostokątów ze stosunkiem boków od 1:1 do 1:2. Ogromnie ważna jest również ochrona przed wilgocią, a więc na przykład dopasowana do kafelek plastyczna masa , która będzie uszczelniała. Pomyślmy też o odpowiedniej zaprawie klejowej. Na przykład, dobra zaprawa klejowa odpowiednia do glazury musi być rozprowadzona taką metodą, aby uzyskać maksymalny stopień powierzchni przylegania.

Ogólnie to ilość kleju musi być zgodna z wytycznymi producenta. A jakie fugi kupić? Producenci płytek polecają wykonanie fug o minimalnej szerokości 5 milimetrów. Przed rozpoczęciem prac należy zrobić test, czy fuga nie brudzi kafelek.

Czy sądzisz, że w internecie jest niewiele godnych polecenia postów? Jeśli chcesz wejść na naprawdę użyteczny portal, to zalecamy ten link (https://www.wiazar-system.pl/oferta/oferta-rolnicze/).

Fugowanie natomiast musimy zacząć po dokładnym związaniu zaprawy klejowej. W przypadku szczelin dylatacyjnych oraz narożników, dobrze jest użyć linek dylatacyjnych w połączeniu z masami trwale plastycznymi przeznaczonymi do tego celu.