Najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w budownictwie czyli plusy i minusy inteligentnych domów

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne śmiało wkraczają do naszych domów i mieszkań. Coraz mocniejsze i wydajniejsze systemy sterowania w rękach projektantów będą się zmieniać w zaawansowane systemy sterujące domowymi instalacjami. Takie rozwiązania już pewien czas temu zdobyły miano inteligentnych domów, obecnie są one coraz częściej wykorzystywane przez wiele osób projektujących swoje własne domy.

W największym skrócie inteligentne domy (inteligentny dom – czytaj) to zestaw czujników i elementów wykonawczych, wykonujących określone działania w oparciu o zaprojektowane algorytmy. Przy sterowaniu wykorzystywane są mocne układy oparte o procesory, przez co są praktycznie nieograniczone możliwości na ich przeróbki, modyfikacje i programowanie. Generalnie układy w domach inteligentnych spełniają dwie podstawowe funkcje, to znaczy bezpieczeństwo oraz sterowanie. W oparciu o dużą ilość zainstalowanych czujników, sensorów oraz odpowiednich algorytmów układ sterowania może włączać i wyłączać poszczególne elementy instalacji, a także informować właściciela o tym, co się w domu dzieje.

Projektując inteligentny dom przede wszystkim należy ustalić zakres, w jakim automatyka będzie sterować poszczególnymi elementami.

inteligentny dom

Autor: Jaga

Do sterującego układu da się przyłączyć w zasadzie wszystkie instalacje które się znajdują w domu, lecz jeśli się chce zintegrować z całym systemem trzeba wybrać właściwe urządzenia, które to umożliwią.

Przejdź do artykułu, który znajduje się pod tym linkiem oraz czytaj jeszcze na ten temat, który najwidoczniej Cię zainteresował. Nie czekaj!

Rzecz jasna podstawą będzie sterowanie oświetleniem, tu bardzo dobrze sprawdzają się czujniki ruchu, które samodzielnie załączają światło po wykryciu idącej osoby. Kolejnym elementem, jaki często staje się częścią inteligentnych domów, jest ogrzewanie , dzięki jego użyciu można w dowolny sposób sterować temperaturą wnętrza nawet jeżeli nie będzie w środku żadnego domownika. Zapomnieć też nie można o kwestiach bezpieczeństwa – integracja alarmu z układem sterującym budynkiem pozwoli na spore rozszerzenie jego funkcjonalności, włącznie z tym, że da się zdalnie sterować wszystkim na przykład za pomocą telefonu komórkowego.