Na czym polega praca osuszaczy powietrza?

Osuszanie jest to proces, który polega na usunięciu wilgoci z obiektów, towarów lub surowców. Najefektywniejszym sposobem na osuszanie jest wykorzystanie osuszacza.

Jest to urządzenie, które jest zasilane prądem i służy do wychwytywania oraz eliminowania wody, która znajduje się w powietrzu. Powietrze w wilgotnych pomieszczeniach jest zasysane do wnętrza osuszacza przy pomocy wentylatora. Wilgoć, która występuje w postaci pary wodnej jest skraplana w układzie zbierającym. W następnej kolejności w postaci wody jest odprowadzana do zbiornika, który znajduje się na zewnątrz albo po wewnętrznej stronie narzędzia. Działanie osuszacza polega na tym, że wiatrak przemieszcza powietrze przez filtr powietrza i przez wykonany z metalu radiator. Jest on chłodzony za pomocą sprężarki. Potem para wodna poddawana jest skraplaniu a woda spływa do wymienionego pojemnika.
agregaty prądotwórcze w akcji

Autor: U.S. Naval Forces Central Command
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszone powietrze jest następnie wprowadzane do pokoju. Taki osuszacz może w sposób mechaniczny sprawdzać poziom wilgoci w pokoju, jakiego wielkość nie jest większa niż 100 m sześciennych. Takie narzędzie może wykroplić do 16 litrów wody w trakcie 24 godzin i przy 30 stopniach C przy poziomie wilgotności względnej wynoszącej 80%. Filtr powietrza wychwytuje kurz. W czasie pracy takiego narzędzia generuje on nieznaczne małe ilości ciepła, co może wywoływać wzrost temperatury powietrza do około 12 stopni C.

Czy zainteresował Cię nasz wpis? Jeśli odpowiesz twierdząco, to idź dalej audyty energetyczne i przeglądnij tam nowe fascynujące wpisy. Nie ociągaj się!

Jeżeli w pokoju jest ciepło poniżej 12 stopni, to parownik osuszacza rozpocznie pokrywać się lodem, co wywoła wstrzymanie pracy osuszacza powietrza. Automatyczne rozmrażanie urządzenie rozpocznie raz na godzinę i zasygnalizuje to zapaleniem się żarówki kontrolnej w panelu. Można nabyć osuszacz kondensacyjny.

Powietrze jest zasysane, skraplane oraz transportowane do pojemnika z wodą. Tam jest ono ogrzewane jednak w małym stopniu. Za prawidłową pracę osuszacza jest odpowiedzialny kompresor