Kto korzysta z faktoringu?

Wartość rynku faktoringowego w Polsce rośnie z roku na rok. Usługi tego rodzaju zyskują coraz to większą popularność jak też stanowią konkurencję dla standardowych metod finansowania firm.

impreza firmowa

Autor: FotoPlus Collective
Źródło: http://www.flickr.com
Faktoring jest efektywnym instrumentem finansowym, które idealnie się sprawdza w obecnych gospodarczych warunkach, w czasach, kiedy przedłużone terminy płatności stały się zwykłym elementem w aktywności wielu krajowych firm. Istotą faktoringu jest krótkoterminowe finansowanie przez wyspecjalizowaną firmę faktoringową albo bank kupieckiego kredytu udzielanego przez firmę (faktoranta) jego odbiorcom. W operacji faktoringu uczestniczy zawsze trzech kontrahentów. Faktor oraz faktorant grają aktywną rolę, trzeci – odbiorca usług oraz towarów jest pasywną stroną. Inicjatorem transakcji jest przedsiębiorca, który udziela swym odbiorcom kredytu handlowego.

Jeżeli opublikowane w tym artykule wiadomości dają Ci do myślenia, to dodatkowo zerknij na omówienie (https://www.foliograf.pl/druk-uv/), które przeczytasz, kiedy klikniesz ten link!

Faktor jest gotów finansować ów kredyt, przyjmując od faktoranta tak zwaną wierzytelność.

Typowym klientem firmy faktoringowej jest przedsiębiorstwo handlowe albo produkcyjne, mające duży poziom należności oraz odczuwające brak obrotowego kapitału. Z faktoringu zwykle korzystają przedsiębiorcy, jacy nie posiadają stałych adresatów, sprzedają z odwleczonym terminem zapłaty, potrzebują utrzymać płynność finansową firmy i powiększać obroty. Firmy faktoringowe przeważnie skłonne są do podejmowania większego ryzyka niż banki. Nie każdy jednakże może zostać ich klientem.

Warto mieć na względzie, że faktor nabywa handlowe wierzytelności, więc przejmuje do nich prawa. Stąd podstawowym elementem współpracy w transakcji faktoringowej będzie sama wierzytelność.