Jak wypełnić PIT-36? Poznaj elementy popularnej deklaracji podatkowej

Przedsiębiorcy, osoby łączące pracę na etacie z prowadzeniem firmy, dzierżawiący mieszkania czy podatnicy z przychodami z zagranicy muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym na druku PIT-36.
Blankiet zaniosą do urzędu fiskalnego samodzielnie albo wypełnią przez internet.

rozlicz pit online

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
W tym roku mają na to czas do drugiego maja. PIT-36 jest to jedna z najbardziej popularnych deklaracji. Służy on do wykazania przychodów opodatkowanych wedle skali – 18 proc. jak też 32 proc. Podatnik może rozliczyć się indywidualnie, razem z współmałżonkiem i jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Druk ów muszą wybrać jednostki prowadzące w ubiegłym roku firmę czy też działy specjalne produkcji rolnej.

Jeśli masz chęć przeczytać więcej wiadomości na omawiany w tym wpisie temat, to sprawdź tu bez ociągania uzupełniające informacje (https://www.sawyer.com.pl/post/przeszkody-due-diligence).

PIT-36 sprawdzi się też przy dochodach z najmu albo dzierżawy mieszkania, a również w wypadku płac z zagranicy czy też z innych źródeł, z których podatnik nie odprowadzał zaliczek w przeciągu roku.

Ogłoszenia

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com
Zeznanie podatkowe możemy sporządzić poprzez internet, korzystając z rządowego systemu e-Deklaracji albo ogólnodostępnych programów do rozliczeń. Dzięki tej formie użytkownik prowadzony jest nieomalże za rękę, co znacząco upraszcza jak też przyspiesza wypełnianie PIT-a. Tradycjonaliści mogą jednakże postawić druk papierowy. Zanim przystąpią do uzupełniania, muszą zaznajomić się z ważniejszymi elementami formularza. Roczne zeznanie powinno się sporządzić na odpowiednim druku. Dla rozliczenia za miniony rok poprawny będzie PIT-36.

W jaki sposób sprawdzić, czy mamy w rękach aktualny dokument? Starczy zerknąć na numer indeksu na dole strony. My jednak zachęcamy – rozlicz PIT online. To najwygodniejsza forma rozliczanie się z fiskusem.