Jakie są najbardziej istotne zadania styropianu? Czy jest to faktycznie świetny budowlany materiał? Jak go stosować?

Najistotniejszym zadaniem styropianu jest właściwie termoizolacja, ale w najbardziej nowatorskich technologiach budowlanych materiał ten może być też szalunkiem traconym, wypełnieniem stropu czy nawet konstrukcją.

budowa domu, robotnik

Autor: Freddy
W kształtkach styropianowych możemy betonować zarówno fundamenty, ściany, lecz również stropy. Elementy tego rodzaju są lekkie, budowa domów zaś nie wymaga od wykonawców pewnych specjalnych zdolności oraz posiadania ciężkiego, fachowego sprzętu. Tego typu budowa, co na pewno istotne, postępuje szybko. Technologia betonowania w takim szalunku ze styropianu znana jest od dosyć dawna, od pięćdziesięciu lat, gdy na masową skalę zaczęto produkcję płyt styropianowych. Beton wylewano wtedy pomiędzy dwie płyty mające związek drutem. Aktualnie produkcją systemów, jakie pozwalają na tego typu wznoszenie budynków trudni się sporo firm.

Każda firma budowlana musi trzymać się podstawowych założeń, pomimo to coraz bardziej właściwy sprzęt umożliwia szybsze tempo takich prac, porównaj tu. Faktycznie niezmienna jest zasada tego rodzaju powstawania budynków, czyli konstrukcyjny rdzeń betonowy jaki jest osłonięty z jednej, ale również z drugiej strony styropianem, jaki początkowo zastępuje deskowanie, natomiast po związaniu betonu spełnia funkcję izolacji. Systemy mogą różnić się np. wielkością lub asortymentem elementów styropianowych, typem i jakością połączeń, czyli tak zwanymi zamkami, materiałem lub kształtem elementów, które spinają wewnętrzną oraz zewnętrzną warstwę szalunku, typem użytego polistyrenu. Najbardziej powszechne są pustaki styropianowe a także styropianowe panele szalunkowe, jakich zewnętrzną i wewnętrzną warstwę spina się za pomocą klamer.

budowa, styropian, docieplanie

Autor: Baumit
Zarówno pustaki, jak i panele mają najczęściej wysokość jaka jest zbliżona do tradycyjnych elementów murowych, czyli dwadzieścia pięć -trzydzieści centymetrów – zobacz stronę. Można je przycinać najbardziej prostymi narzędziami, są faktycznie lekkie, na pewno lżejsze niż tradycyjne materiały murowe. Kształtki styropianowe zależnie od systemu mogą być pustakami, jakich środek zapełnia się betonem albo panelami jakie tworzą warstwę zewnętrzną i wewnętrzną, które zabetonowuje się po spięciu z klamrami. Izolacyjność ścian zależna jest od grubości styropianowych elementów. Tak przygotowana budowla jest bardzo solidna, więc nie zadziwia, że z tej technologii korzysta coraz większa ilość osób.