Jak wygląda rynek mieszkań w stolicy, jaki sposób moda wpływa na ceny lokali mieszkalnych.

Warszawa to największe miasto w naszym kraju, jest więc zrozumiałe, że posiada największą ilość mieszkań. W porównaniu z innymi dużymi miastami, takimi jak Kraków, Wrocław czy Poznań, Warszawa cechuje się również najwyższym poziomem cen, różnice między wcześniej wymienionymi miejscowościami sięgać mogą nawet kilkudziesięciu procent. Wynika to z kilku rzeczy. Po pierwsze inwestycje na stołecznym rynku zwyczajnie są znacznie droższe, niż w innych częściach Polski.

warszawa

Autor: Artur Malinowski
Źródło: http://www.flickr.com

Znacznie więcej zapłacić będzie trzeba za ziemię, więcej też kosztuje praca ludzi, i wszystko to ma wpływ na to, że ceny są wysokie. Kolejnym czynnikiem który kształtuje ceny jest bardzo duży popyt na nieruchomości. Jeżeli firmy budowlane wiedzą, że i tak lokale sprzedadzą, to nie chcą obniżać cen, a za cenami na pierwotnym rynku idą ceny mieszkań używanych.

Zapewniamy Ci darmowe wejście do nowych treści, jeśli opisy opracowane na tej witrynie bardzo Cię zaaferowały. Zatem nie czekaj!

W związku z tym warszawskie nieruchomości mają najwyższe ceny w kraju, w centrum osiągając naprawdę niebotyczne ceny, a i na obrzeżach kosztując dużo więcej, niż w przypadku podobnych mieszkań w innych miastach. Tradycyjnie od długiego okresu czasu najdroższymi mieszkaniami w Warszawie charakteryzuje się Śródmieście. Tu poniżej 10 tysięcy za metr trudno coś znaleźć, a są też lokale z cenami dwa razy wyższymi. Na następnych miejscach jest dużo zmian, w zależności od mody na daną dzielnicę. Jeszcze do niedawna popularny był Mokotów, lecz w ostatnich latach znacznie większą popularnością, a co za tym idzie większym poziomem cen, charakteryzuje się Ursynów.

nowe mieszkanie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Dalej różnice cenowe się zacierają, zainteresowanie różnymi osiedlami jest cykliczne. Jeśli przez kilka lat klienci chętnie kupują mieszkania Warszawa Bielany, to nie będzie żadnej gwarancji, że po tym czasie moda się nie zmieni i popularna się nie stanie kolejna dzielnica. Mody takie mają niestety przełożenie na ceny transakcji, bo jeśli popularne są mieszkania na Pradze, to od razu cena za metr zaczyna rosnąć. Jeśli się planuje kupno lokalu mieszkalnego w Warszawie pamiętać należy o tym i nie kierować się modą, ale tym, co faktycznie będzie przydatne dla kogoś.