Hipoteczna renta – co należy robić, ażeby nie stracić na dożywociu

Na krajowym rynku proponowany jest produkt pod nazwą „dożywotnia hipoteczna renta” (lub pokrewną), skierowany do seniorów – właścicieli majątku. Niesie on jednak za sobą nie jedynie korzyści, ale i ryzyko.
Konstrukcja układów o dożywotnią rentę hipoteczną, jaka osiągalna jest w propozycji paru spółek, oparta została na przepisach przepisu cywilnego o dożywociu oraz (w zależności od oferty) rencie.

zszywacz
Ogólnie renta hipoteczna polega na przeniesieniu prawa własności posiadłości na spółkę w zamian za wypłatę seniorowi dozgonnej renty oraz zapewnienie mu prawa mieszkania w oddanej posiadłości . Ważne jest, że spółka nabywa prawo do posiadłości od razu z chwilą zawarcia umowy.

Jeżeli zaprezentowany artykuł zabrał Cię w niepoznany obszar wiedzy, to dobrze się składa, ponieważ możesz zgłębić pozostałe informacje tutaj – wejdź na ten odnośnik i poczytaj więcej.

Uprzedni właściciel pozostaje wyłącznie korzystającym z domku i uprawnionym do świadczeń . Posiadłość nie może już zostać przez niego zbyta, nie staje się również obiektem dziedziczenia. Tym bardziej trzeba zatem przed zawarciem umowy skontrolować, jakie będą nam należeć się uprawnienia a także ograniczenia tyczące się zamieszkiwania a także rozporządzania nieruchomością oraz jakie są gwarancje wypłaty renty. Istotne, by w umowie znalazły się postanowienia, które uporządkują reguły korzystania z posiadłości. Przykładowo jeśli dożywotnik będzie chciał wynająć mieszkanie czy jego część, powinien zatroszczyć się o to, aby takie uprawnienie zostało założone w umowie. Nawiązanie umowy najmu bądź podnajmu będzie bowiem wymagało zgody i udziału spółki jako właściciela nieruchomości (szukaj na Wszystkie kwestie powiązane ze swobodną eksploatacją apartamentu czy przeprowadzaniem remontu powinny też zostać uporządkowane w umowie.

renta hipoteczna

Autor: John Menard
Źródło: http://www.flickr.com
hipoteka zwrotna

Autor: Gage Skidmore
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy również o kosztach ubezpieczenia nieruchomości – te w proponowanych na rynku umowach z zasady obciążają dożywotnika. Warto więc zagwarantować sobie prawo doboru ubezpieczyciela.

Umowa musi także wprost ujmować, czy oraz na jakich warunkach realne jest korzystanie z wnętrza przez innych domowników, przykładowo osoby krewne dożywotnika. Hipoteka zwrotna bywa dobrym rozwiązaniem, jednakże powinniśmy uważać na to co podpisujemy.