Kiedy warto zatrudnić najlepszego geodetę

Podobnie jak wykształcenie, tak i fach geodety wymaga zainwestowania znacznych kosztów. Młodsi stażem, żeby żyć na poziomie, często dorabiają po godzinach w całkowicie innych zawodach. Nieliczni testują się w dłuższej perspektywie, stawiając na trudne początki za niewielką stawkę.

Geodeta, teodolit

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Inaczej wygląda otoczenie wokół tej uznanej jeszcze niegdyś profesji. Na rynek wchodzi kolejna masa wykształconych geodetów z tytułem magistra. Obfite w oferty i propozycje badań są możliwości oferowane przez uczelnię. Ogłaszają je też branżowe portale, czy akademickie biura karier.

Maturzyści stawiający na geodezję jako zawód mają obecnie do wyboru wszystkie większe ośrodki Polski. Uczelnie już wykształciły i wypuszczą w najbliższych okresach następne liczne rzesze geodetów. Podobnie jak w wielu tego rodzaju zawodach – specjalistycznych (kartograf, mechanik, ale też lekarz czy operator kamery) rynek nie potrafi wchłonąć kolejnych wyuczonych zawodu. Nawet dobry dyplom uznanej krakowskiej czy warszawskiej akademii nie gwarantuje sukcesu, choćby w kolejnej perspektywie. Tak samo kolorowo nie kreuje się sprawa zysków w geodezyjnej branży. Warunki pracy i cięcia kosztów są regularnie przypominane przez znawców tematu.

Geodeta pracuje przy pomiarach i planowaniu inwestycji budowlanych. Jego praca ma szczególne znaczenie w początkowej fazie, kiedy jeszcze nie stoją filary hal, marketów, boisk czy bloków mieszkalnych. Sprawdzony fachowiec-geodeta potrafi z głową pracować w miejscach, różniących się ukształtowaniem. Wyliczane pomiary gruntów umożliwiają geodetom precyzyjne stworzenie szkicu map – . Geodeci na szybko rozpoznają odkształcenia budynków, pod uwagę biorą także kulistość planety. Magister geodezji i kartografii ma poniekąd zbliżone zdolności – z dziedziny kartografii. Zanim przekują się one na preferowane pensje, młodzi muszą swoje wyczekać – szczególne gdy chodzi o otworzenie niezależnej działalności. Założyciel firmy geodezyjnej powinien zdać egzamin zawodowy (500 złotych) i potwierdzić to trzyletnią praktyką.

W tematycznych serwisach pojawiają się oferty, skierowane zarówno do szukających pracy, jak i proponujących swoje usługi. Wielkie ośrodki kształcenia wbrew logice nie zapewniają pracy na wymarzonych warunkach. Potwierdzają to starsi geodeci, jak i młodzi koledzy po fachu.

Zainteresowało Cię to zagadnienie? Jeśli tak, to z przyjemnością chcielibyśmy Cię poinformować, że kolejny ciekawy wpis (https://www.stanmal.pl/oferta-pergole.html) czeka na Ciebie na dalszej stronie – zanurz się w niej z przyjemnością.