Jakie istnieją różnice między dachówką ceramiczną a betonową?

Często przy kupowaniu różnych przedmiotów jesteśmy postawieni przed wyborem konkretnego jego rodzaju. Tak wygląda też kwestia, gdy chcemy kupić dachówki. Ważny jest tu nie tylko kształt czy Kolor, lecz również materiał, z którego został wytworzony wspomniany towar.

Fototapeta, łąka

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Światła

Autor: Filat Astakhov
Źródło: http://www.flickr.com
Od dawna dachówka jest najpopularniejszym surowcem, który jest stosowany jako pokrycia dachowe. Dachówki są niezwykle eleganckie a równocześnie zapewniają wyjątkową trwałość. Na rynku możemy napotkać dwa typy dachówek: ceramiczne oraz wykonane z betonu. Obydwa te rodzaje określane są jako trwałe, ponieważ ich żywotność określana jest na ok. 100 lat, przy czym często można spotkać dachówki, które bez większych problemów służą o wiele dłuższy czas. Także inne ważne aspekty są analogiczne. Chodzi tu o mrozoodporność czy nasiąkliwość. Różnica tkwi w detalach. Te ceramiczne pozwalają na stworzenie w nich mniejszych części, z tego też powodu dachówki mają przeróżne zamki (dachówka betonowa nie ma górnych zamków, ceramiczna z kolei ma boczne i górne) oraz przeróżne użebrowanie. Dla dekarza oznacza to, że te wykonane z betonu posiadają większy stopień tolerancji nasuwu jednej na drugą, co umożliwia zakrycie niedoskonałości konstrukcji dachu.
budynek - krajobraz

Autor: vLe6fSsAbEjrQad9jF3q vLe6fSsAbEjrQad9jF3q
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o kształt dachówki, to tak te ceramiczne, jak i te z betonu, mogą być płaskie lub profilowane. Beton (Sprawdź wiercenie techniką diamentową wrocław geo synt) jednak jest nieco bardziej porowaty niż dachówka stworzona z wypalonej gliny. Są jednak nowoczesne odmiany dachówek betonowych, które są gładkie i wytrzymałe na różnego rodzaju warunki meteorologiczne. Są przy tym niezwykle estetycznym elementem budowlanym.

Następna różnica pomiędzy takimi rodzajami to ich koszt kupna. W przypadku dachówek z betonu proces technologiczny jest trochę tańszy, podczas kiedy do wypalania ceramicznych wymagana jest temperatura nawet ok. tysiąca stopni Celsjusza.