Który typ paliw do ocieplania domu jednorodzinnego jest mniej kosztowny?

Posiadacze domków wolnostojących dobrze wiedzą, że kwestia ich ogrzania jest niezwykle istotna również z finansowego punktu widzenia. Niestety mają oni nieco ograniczone pole działania, ponieważ są oni zobowiązani dostosowywać się do lokalnego planu zagospodarowania.
Jeżeli dopiero planujesz zakup nieruchomości, dobrze jest poznać jej plan jeszcze przed dokonaniem transakcji.

odbicie - mieszkanie

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Często bowiem w takim planie istnieje zakaz używania kotłowni na paliwo stałe. Paliwo tego typu jak drewno, węgiel czy też pelet, są jednak bardzo kłopotliwe dla użytkowników, z tego też powodu kotłownia stosująca gaz ziemny jest ciekawym rozwiązaniem. Dla przykładu sprawa magazynowania np. węgla. Taki kocioł trzeba regularnie czyścić, uzupełniać paliwo czy wyrzucać popiół. Funkcjonuje jednak jeden bardzo ważny powód, dla którego ludzie wciąż niezwykle często wykorzystują kotły na paliwa stałe. Oczywiście chodzi tu o pieniądze, czyli koszt za 1 kWh ciepła. Wykorzystanie kotłowni węglowej jest trzy razy tańsze niż gazu płynnego.

kotłownia

Autor: Maëlick
Źródło: http://www.flickr.com
Należy więc wybrać między uciążliwą eksploatacją, ale mniejszymi kosztami utrzymania, albo przeciwnie – łatwą obsługą, ale z większą ceną używania. Co ciekawe, kocioł gazowy nie musi zostać umiejscowiony w kotłowni. Może być w jakimkolwiek pomieszczeniu, jakie nie jest przeznaczone na stały pobyt mieszkańców. Natomiast kocioł na paliwa stałe musi być umieszczony w kotłowni, czyli oddzielnym do tego celu pomieszczeniu.

Poza tym w tego typu przypadku konieczna jest wentylacja (kratki wentylacyjne ozdobne) grawitacyjna i komin, jaki musi zostać wyprowadzony ponad powierzchnię dachu. Sama kotłownia musi być dosyć spora i wygodna w eksploatacji.