Sposoby zastosowania profili

Kątowniki – jest to jeden z typów hutniczych wyrobów – są częściami konstrukcyjnymi, jakie mają stały poprzeczny przekrój i dość dużą długość.
Są one z reguły robione z aluminium, a pośród nich możesz wyróżnić kilka rodzajów.

drewniane schody

Źródło: pixabay.com
Czym odróżniają się od siebie oraz jakie mają przeznaczenie? Owe zagadnienia poruszymy w poniższym materiale. Najpopularniejsze ceowniki w przekroju poprzecznym przypominają jakąś z liter alfabetu, stąd się wzięła ich tytuły: ceownik, teownik, dwuteownik, zetownik czy profil.
kształtowniki

Autor: OXLAEY.com
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki cechują się niezmiennością a także są wykorzystywane w rozmaitych gałęziach przemysłu. Doskonale nadają się przy konstrukcjach bramek, ogrodzeń, rusztowań i delikatnych konstrukcji halowych. W przemyśle samochodowym są stosowane jako fragmenty łączące naczepy jak też samochody ciężarowe, w przemyśle kolejowym jako składniki podwozi, wyposażenie różnego typu wagonów a także akcesoria kolejowe, natomiast w stoczniowym przemyśle jako części statków jak też innych portowych urządzeń. W przemyśle telekomunikacyjnym kształtowniki będą widoczne na masztach łączności radiowej a także telefonii komórkowej, różnego typu antenach, przekaźnikach i wyżłobieniach kablowych, natomiast w energetycznym przemyśle na filarach tak zwanych energetycznych trakcji.

Odpowiada Ci ten tekst? Jeżeli chcesz zdobyć więcej informacji, odszukaj www, które zawiera nie mniej fascynujące informacje.

Znajdą też użycie w maszynach rolnych, maszynach budowlanych jak też górniczych, również w systemach wysokiego magazynowania i w ekranach dźwiękochłonnych.

Trzeba dodać, iż trwałość kształtowników zależeć będzie od rodzaju, klasy ich stalowych przekrojów a także rodzaju ich krzywienia. I albo II kategoria znaczy na przykład, że w kątowniku występuje krzywienie sprężyste, natomiast III bądź IV – krzywienie plastyczne.