Na czym polega praca osuszaczy powietrza?

Osuszanie jest to proces, który polega na usunięciu wilgoci z obiektów, towarów lub surowców. Najefektywniejszym sposobem na osuszanie jest wykorzystanie osuszacza.

Jest to urządzenie, które jest zasilane prądem i służy do wychwytywania oraz eliminowania wody, która znajduje się w powietrzu. Powietrze w wilgotnych pomieszczeniach jest zasysane do wnętrza osuszacza przy pomocy wentylatora.

Zainteresował Cię ten tekst? Kliknij i sprawdź fototapety na wymiar tanio teraz, tu znajduje się coś, co najprawdopodobniej też Ci się spodoba.

Wilgoć, która występuje w postaci pary wodnej jest skraplana w układzie zbierającym. W następnej kolejności w postaci wody jest odprowadzana do zbiornika, który znajduje się na zewnątrz albo po wewnętrznej stronie narzędzia. Działanie osuszacza polega na tym, że wiatrak przemieszcza powietrze przez filtr powietrza i przez wykonany z metalu radiator. Jest on chłodzony za pomocą sprężarki. Potem para wodna poddawana jest skraplaniu a woda spływa do wymienionego pojemnika.

agregaty prądotwórcze w akcji

Autor: U.S. Naval Forces Central Command
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszone powietrze jest następnie wprowadzane do pokoju. Taki osuszacz może w sposób mechaniczny sprawdzać poziom wilgoci w pokoju, jakiego wielkość nie jest większa niż 100 m sześciennych. Takie narzędzie może wykroplić do 16 litrów wody w trakcie 24 godzin i przy 30 stopniach C przy poziomie wilgotności względnej wynoszącej 80%. Filtr powietrza wychwytuje kurz. W czasie pracy takiego narzędzia generuje on nieznaczne małe ilości ciepła, co może wywoływać wzrost temperatury powietrza do około 12 stopni C. Jeżeli w pokoju jest ciepło poniżej 12 stopni, to parownik osuszacza rozpocznie pokrywać się lodem, co wywoła wstrzymanie pracy osuszacza powietrza. Automatyczne rozmrażanie urządzenie rozpocznie raz na godzinę i zasygnalizuje to zapaleniem się żarówki kontrolnej w panelu. Można nabyć osuszacz kondensacyjny.

Powietrze jest zasysane, skraplane oraz transportowane do pojemnika z wodą. Tam jest ono ogrzewane jednak w małym stopniu. Za prawidłową pracę osuszacza jest odpowiedzialny kompresor