Szalunkiem traconym wieńca nazywamy tego typu prefabrykat, który przyspiesza, upraszcza oraz ulepsza wykonywanie wieńców. To niezwykle łatwa oraz dosyć niedroga technika na szybkie oszalowania wieńców.

Źródło: http://www.flickr.com
Montaż tego typu szalunku traconego jest znacznie szybszy od budowania szalunku standardowego, jaki montowany jest z drewna, a jaki ponadto wiąże się z wymogiem robienia demontażu po zabetonowaniu. Wykorzystując szalunek tracony, uzyskujemy taką płaszczyznę wieńca, która nie wymaga już podkuwania, zatem kolejne angażowanie ludzi i urządzeń nie jest już wymagane. Szalunek tracony to kształtka prefabrykowana, jaka ułatwia i usprawnia wykonywanie monolitycznych elementów, przykładowo wieńca na poziomie stropu, wieńca ściany kolankowej czy też nadproża. Taki szalunek tracony jest wykonywany z impregnowanej płyty wiórowo-cementowej, co gwarantuje znaczną odporność na pojawiające się warunki atmosferyczne, czyli pleśń, zawilgocenie, grzyby czy korniki.
Zaciekawił Cię ten tekst? Masz chęć napisać swoje komentarze na nasz temat (www.kesbet.pl/produkty/stoly-betonowe/)? Będzie to dla nas bardzo radosne przeżycie.
Ściana jest wykonana z 10 mm impregnowanej płyty wiórowo-cementowej – zgodnie z normą EN 13962004.
Tego typu szalunek tracony można bez trudu zamontować tak w ścianach wzniesionych z dowolnego rodzaju cegły, jak i wykonanych z betonu powierzchniach. Taki szalunek jest zamontowany przez przewiercenie oraz przymocowanie specjalnych wkrętów lub kotwami – jest to niezwykle łatwe oraz szybkie. Tego typu szalunek jest prosty przy montażu na dowolnej kondygnacji i wysokości, gdyż nie wymaga wykorzystania rusztowań. To z kolei bardzo przyspiesza pracę i zwiększa bezpieczeństwo. Długość takich szalunków to 160 centymetrów, 120 centymetrów i 125 cm.
Czas montowania dla jednego robotnika to około 1 minuta/mb, wykorzystanie wkrętów to 2 sztuki/mb. Szalunki tracone są dostarczane łącznie ze składnikami łączącymi ścianki dwóch sztuk.