Czym jest szalunek tracony oraz jakie są jego plusy?

Szalunkiem traconym wieńca nazywamy tego typu prefabrykat, który przyspiesza, upraszcza oraz ulepsza wykonywanie wieńców. To niezwykle łatwa oraz dosyć niedroga technika na szybkie oszalowania wieńców.

gaz

Autor: Mario Goebbels
Źródło: http://www.flickr.com
Montaż tego typu szalunku traconego jest znacznie szybszy od budowania szalunku standardowego, jaki montowany jest z drewna, a jaki ponadto wiąże się z wymogiem robienia demontażu po zabetonowaniu. Wykorzystując szalunek tracony, uzyskujemy taką płaszczyznę wieńca, która nie wymaga już podkuwania, zatem kolejne angażowanie ludzi i urządzeń nie jest już wymagane. Szalunek tracony to kształtka prefabrykowana, jaka ułatwia i usprawnia wykonywanie monolitycznych elementów, przykładowo wieńca na poziomie stropu, wieńca ściany kolankowej czy też nadproża. Taki szalunek tracony jest wykonywany z impregnowanej płyty wiórowo-cementowej, co gwarantuje znaczną odporność na pojawiające się warunki atmosferyczne, czyli pleśń, zawilgocenie, grzyby czy korniki.

Zaciekawił Cię ten tekst? Masz chęć napisać swoje komentarze na nasz temat (www.kesbet.pl/produkty/stoly-betonowe/)? Będzie to dla nas bardzo radosne przeżycie.

Ściana jest wykonana z 10 mm impregnowanej płyty wiórowo-cementowej – zgodnie z normą EN 13962004.

Tego typu szalunek tracony można bez trudu zamontować tak w ścianach wzniesionych z dowolnego rodzaju cegły, jak i wykonanych z betonu powierzchniach. Taki szalunek jest zamontowany przez przewiercenie oraz przymocowanie specjalnych wkrętów lub kotwami – jest to niezwykle łatwe oraz szybkie. Tego typu szalunek jest prosty przy montażu na dowolnej kondygnacji i wysokości, gdyż nie wymaga wykorzystania rusztowań. To z kolei bardzo przyspiesza pracę i zwiększa bezpieczeństwo. Długość takich szalunków to 160 centymetrów, 120 centymetrów i 125 cm.

Czas montowania dla jednego robotnika to około 1 minuta/mb, wykorzystanie wkrętów to 2 sztuki/mb. Szalunki tracone są dostarczane łącznie ze składnikami łączącymi ścianki dwóch sztuk.